Facebook, Video Reklamların İzlenme Sayılarını ‘Şişirdiği’ İçin 40 Milyon Dolar Ödeyecek

Facebook’a reklam veren reklam ajansları, işletme sahipleri, sosyal medya uzmanları Facebook’un kullanıcıların video izlemeye harcadıkları ortalama süreyi şişirdiğini iddia etti. Facebook’a konuyla ilgili dava açıldı. Facebook kendisini dava eden reklamverenlere yeni bir anlaşma sundu.  Anlaşmaya göre kısaca, Facebook bu iddialara son vermek için 40 milyon dolar ödeyecek. Bu ücretin büyük bir kısmı reklam süresi satın alanlara, 12 milyon doları ise davacıların avukatlarına ödenecek. Kısacası olayın büyümesini istemeyen Facebook davacılara bir nevi sus payı teklif ediyor.
Dava, Facebook’u metriklerdeki yanlış hesaplamaları kabul etmekle suçladı ancak Facebook sorunun büyüklüğünü hala tam anlamıyla üstlenmiyor.
Facebook, olaydan etkilenen videoların sadece markaların göndermiş olabileceği ücretsiz videolar olduğunu ve ücretli video reklamlarının etkilenmediğini söylüyor fakat reklamverenler, mahkemede 18 ay boyunca sunulan hatalı ölçümlerin, video reklamlar için fazladan ödeme yapmalarına neden olduğunu ve kabaca 1,35 milyon reklamverenin potansiyel olarak etkilendiğini iddia etti. Facebook, doğrudan manipülasyonla suçlanıyor. Şikâyetlere göre Facebook, ortalama izleyici ölçümlerini %150 ile %900 oranında şişirmiş. Facebook bu rakamın %60-%80 arasında olduğunu söylüyor.
Haksız rekabet yasasını ihlal etme, sözleşmeyi çiğneme ve dolandırıcılık iddiasıyla karşı karşıya kalan Facebook, reklamverenlerin iddialara itiraz ederek reklam süresi satın almaya karar verirlerken gerçekten bu ölçütlere güvenip güvenmediklerini sordu. Anlaşma için 40 milyon dolar ödemeyi kabul etmesine rağmen Facebook, davanın yanlış bir suçlamaya dayalı olduğunu savunmaya devam ediyor.
Davacılar, ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Jeffrey White’a bu sonucun ve pahalı sürecin belirsizliğini vurguladıkları halde 100 ile 200 milyon dolar arasında tazminat kazanabileceklerini umuyorlar. Yargıç, anlaşmanın adil olup olmadığını inceledikten sonra onay kararını verecek.
Anlaşmayı destekleyen tam bildiriye buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/