Google’dan Tıbbi Destek

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Spor sonuçlarından haritalara kadar her türlü sorumuza cevap veren Google’ın arama bölümü artık sadece 10 mavi linkten oluşmuyor. Özellikle mobil kullanımda kolaylık sağlayan “Knowledge Graph” (aradığınız kriterle ilgili özet bilgileri daha hızlı ve pratik bir şekilde görüntüleyebilmenizi sağlayan bir özellik) geliştirilerek, kullanıcıların herhangi bir yere tıklamadan arama ile ilgili sonuçları göstermesini hedefliyor. Önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen güncelleme ile Google, sağlık durumunuzla ilgili bir arama yaptığınız zaman olası sağlık problemlerinizi tahmin edebilecek.

Yeni özellik ile kullanıcılar mobil cihaz üzerinden Google’ın arama bölümüne belirtilerini girdiklerinde karşılarında olası sağlık durumları ile ilgili kartlar çıkacak. Bu kartlarda hastalığın temel belirtileri, sebepleri,  riskleri ve hastalığın ne kadar yaygın olduğu konusunda kısa bilgilerin yanı sıra hastanın kendi kendine tedavisi için öneriler de yer alacak. Ayrıca bu kartların altlarına kullanıcılar tarafından yorumlar ve geribildirimler yapılabilecek.

Semptomların listesi sağlık şartlarına bakılarak, Knowledge Graph’a geçen yıl eklenen nitelikli bilgiler ile karşılaştırılarak oluşturulmuş. Bu verileri doğrulamak için ise Harvard Tıp Okulu ve Mayo Clinic’ten her biri kendi alanında uzman doktorlar, semptom bilgilerini dikkatlice incelemiş. Ancak Google bu aramaların sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu, her zaman tıbbi yardım için doktora danışılması gerektiğini vurguladı.

Özellik birkaç gün içerisinde Amerika’da mobil platformda kullanıma sunulacak. Zamanla diğer ülkelerde ve dillerde hizmet vermeyi amaçlayan Google, geribildirimler ile doğruluğunu arttırmayı hedefliyor.

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/