Wikipedi’nin İçeriklerinde En Çok Kullandığı 10 Kaynak

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

1 yılı aşkın bir süredir ülkemizde bazı sebeplerden dolayı erişime kapalı olan Wikipedi’nin “özgür ansiklopedi” adıyla kullanımda olduğunu biliyorduk. Fakat hiçbir zaman özgünlüğü hakkında yeterli bir fikre sahip olamadık. Elde edilen bazı bilgilerin kaynakları belirtilmesine rağmen, bir kısmı tam anlamıyla kapalı kutu gibiydi diyebiliriz.
Bu konu hakkında Wikimedia Foundation bir araştırma yaptı. 297 bilimsel baskının incelendiği bu araştırmada içerikler; araştırma makaleleri, kitaplar, biyomedikal araştırmalar ve baskı öncesi araştırma olarak sınıflandırıldı. Şimdi Wikipedi’nin içeriklerinde en çok kullandığı 10 kaynağı merak edenler bu kısma odaklansın!

1) Köppen – Geiger İklim Sınıflandırılmasının Dünya Haritası Güncellemesi

2 milyon 830 bin 334 kez alıntılanan bu içerik Wikipedi listemizde birinci sıraya böylelikle yerleşmiş oluyor. Bu içerikte ilginç olan Köppen’in böyle geniş bir kitleye ulaştığını bilmiyor oluşu ve muhtemelen normalde ulaşamayacağı okuyucu kitlesine Wikipedi sayesinde ulaşmış olması.
Melbourne Üniversitesi’nden Emekli Coğrafya Profesörü Brian Finlayson, bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu kadar yaygın bir şekilde alıntılanmasının sebebini, yararlı olmasına ve bunun önemli bir konu olmasına bağlıyorum. Köppen’in araştırmasını Wikipedi’de yayınladık çünkü, bu kararla sadece iklim sınıflandırması güncellemelerini daha geniş bir kitleye sunmadık, aynı zamanda Wikipedia tarihinin yapılanmasına da yardımcı olduk. Tek bir hareketle neredeyse 3 milyon alıntı yapıldı ve bu, Köppen’in hayal bile edemeyeceği bir ortam yarattı.”

Liste ise şöyle devam ediyor:
2) Küçük Organik Moleküllerin Hidrofobik Özelliklerinin Fragman Yöntemleri Kullanılarak Tahmin Edilmesi: AlogP ve ClogP Yöntemlerinin Analizi, 21.350 Alıntı
3) NIH Tam Uzunlukta cDNA Projesinin Durumu, Kalitesi ve Genişletilmesi: Memeli Gen Toplama, 20.247 Alıntı.
4) Galaksiler Ve Vaucouleurs Atlas, 19.068 Alıntı
5) Nebula Ve Yıldız Kümelerinin İndeks Kataloglarının Tamamlanması, 19.060 Alıntı
6) Galaksiler Ve Onların Nasıl Gözlemleneceğine Dair Bilgiler, 19.058 Alıntı.
7) Romanya’nın Tarihi, 15.597 Alıntı.
8)Fishes California Bilimler Akademisi Kataloğu, 11.980 Alıntı.
9) Küçük Gezegenlerin İsimleri Sözlüğü, 10.651 Alıntı. 
10) Hırvatistan Nüfusunun Ulusal Ve Dini Bileşimi: 1880-1991 Yerleşimler, 8.230 Alıntı.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/