Microsoft Uzun Yıllar Sonra En Büyük Rakibinin Önüne Geçti

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Bill Gates ile Steve Jobs’ın kişisel çekişmesi, dünya ekonomisinin tepesini de etkileyen bir mücadele. Microsoft ile Apple’ın, kuruldukları günden bu yana birbirleriyle olan mücadelelerine tanıklık ediyoruz. Son gelişmelerle, bu mücadelede uzun yıllar sonra öne geçen isim Microsoft oldu.
Microsoft, yıl sonu açısından en son 1999 senesinde, En Değerli Şirket ünvanına sahip olmuştu. 2010 senesinde ise Apple, Microsoft’u geçerek En Değerli Şirket oldu. Ardı arkası kesilmeyen hamleler sonrasında Microsoft, Apple’ı yeniden geçerek listenin başındaki yerini aldı.

Amerika borsasına göre salı günü öğlen saatlerinde Apple’ın değeri 826.8 milyar dolardı. Microsoft’un değeri ise 822.4 milyar dolar. iPhone’un satışlarından duyulan endişe, teknolojideki indirimler gibi sebeplerle çarşamba günü Microsoft’un değeri tam 850 milyar dolardı!


Apple, son dönemlerde büyük kan kaybı yaşıyor. Son üç ayda, hisselerinde %20’nin üzerinde değer kaybı gördü. Microsoft’un artık doğrudan tüketici odaklı ürünler ve hizmetler üretmesi, onun istikrarlı ve sağlam bir şekilde yükselmesine yardımcı oldu ve yaklaşık 19 sene sonra En Değerli Şirket ünvanına yeniden kavuşmasını sağladı.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/