Mark Zuckerberg’ten Başkan Trump’a Facebook’tan CEVAP

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Bu sabah Başkan Trump’ın tweet’ine, Facebook’un her zaman ona karşı olduğunu iddia ederek yanıt vermek istiyorum.
Her gün, insanları bir araya getirmek ve herkes için ortak bir topluluk platformunu inşa etmek için çalışıyorum. Bütün insanlara bir söz hakkı verdiğimizi ve tüm fikirler için ortak bir platform oluşturduğumuzu düşünüyoruz.
Facebook’un 2016 seçimlerinde oynadığı en büyük rolün, çoğu kişinin söylediğinden farklı olduğunu gerçekler göstermektedir:
– Bu seçimlerde her zamankinden daha fazla insan söz hakkı bulabildi. Sosyal platform dışında hiç gündeme gelmeyen konular üzerinde tartışılan milyarlarca etkileşim vardı. Her konu tartışılmıştır. – sadece medyanın gündeme getirdikleri değil. 
Bu, adayların kullandığı birincil yol olan internetin, ilk ABD seçimi oldu. Her adayın her gün on milyonlarca takipçiyle doğrudan iletişime geçmek için bir Facebook sayfası vardı.
– Kampanyalar, mesajlarını daha fazla kişiye ulaştırmak için çevrimiçi reklamlara yüz milyonlarca para harcamıştı. Bulduğumuz sorunlu reklamlardan 1000 kat daha fazlası vardı.
– 2 milyon kadar insanın oy kullanmasına “oy kullanmadan çıkma” çabalarıyla yardımcı olduk. Bu perspektifle, Trump ve Clinton kampanyalarının bir araya getirilmesiyle artırılan oy kullanımından çok daha büyük bir etkiye sahip olduk.
Seçimden sonra, Facebook’un seçmenleri yanlış yönledirdiği ve seçim sonuçlarını değiştirdiği fikrinin yanlış olduğunu düşündüğüm bir yorum paylaştım. Ancak elde ettiğimiz veriler, insanların sesini duyurmasından, adayların milyonlarca kişiyle doğrudan iletişim kurmalarına kadar olan geniş etkimizin bu seçimde daha büyük rol oynadığını gösterdi.
Bütün insanlar için bir topluluk oluşturma çabalarımıza devam edeceğiz. Yanlış bilgilendirmeye ve seçimleri bozmaya çalışan ulus devletlere karşı savunma yapmak için rol alacağız. Dünyanın her yerinde serbest ve adil seçimlerin bütünlüğünü sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz ve topluluğumuzun demokrasi yolunda, iyi bir platform olması için çalışmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/