Biraz Nezaketsizmişiz

Microsoft tarafından yapılan araştırma bizim için şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Araştırmanın kapsamı, internette yaşanan olumsuz durumları incelemektedir.


Microsoft Güvenli İnternet Günü’nde 25 ülkeyi kapsayan, Dijital Nezaket Araştırması yapıyor ve Türkiye bu araştırmaya göre 16. sırada yer almaktadır.
Online davranışlar, etkileşimler yani internet kullanıcılarının algısı, tepkileri incelendi. Ülke olarak dünya ortalamasının gerisinde kaldık
Ayrıca online tehdit, nefret içerikli söylemler, cinsel içerikli mesajlar bunlara en çok ülkemizdeki Y kuşağının maruz kaldığı ortaya çıktı.
Dünya geneli online tehdide maruz kalma oranı %70 iken, ülkemizde bu oran %75 çıkıyor. İlginç detaylardan biri, online tehdide maruz kalan kullanıcıların açıklamasına göre, genellikle tanıdıkları tarafından tehdit ediliyormuş.

Tehditler ağırlıklı olarak sosyal medyada yaşanırken, tehditler arasında en rahatsız edici olanı ve korkunç derecede yüksek olan ise %82 oran ile kişisel itibar zedelemesi oluyor.
Cinsiyete göre dağılım yapıldığında, online tehditlere karşı genç kızların kendilerini daha açık hissettiği görülüyor. Gençlerin %54’ü ailelerinin sosyal medyada ailelerinin kendileri hakkında yaptığı paylaşımlardan rahatsızlık duyuyormuş. 

Lütfen, en kısa sürede değişmemiz umuduyla…

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/