Google Çalışanları ‘Tacize Karşı Şirketin Tutumu Değişmeli’ Diyerek Dünya Çapında İşlerini Bıraktı

Google çalışanları, şirketin kadın meslektaşlarına gösterdiği tutumunu protesto etmek için dünya genelinde iş bırakma kararı aldı.

Şirket çalışanları, şirketin, cinsel taciz iddialarını ele alış biçimini değiştirmesini, dava açma haklarını engelleyebilecek “zorunlu hakemlik” uygulamasına son verilmesini talep ediyor.

İş bırakma eylemi, masalara bırakılan notlarla yayıldı.

İş bırakma eyleminde çalışanlar masalarına şu notu bıraktı:

“Masamda değilim, çünkü Google ve diğer yüklenici firma çalışanlarıyla cinsel taciz, suistimal, şeffaflık eksikliği ve herkese uygun olmayan bir işyeri kültürünü protesto için iş bırakma eylemi yapıyor olacağım”


Çalışanların şirketten istekleri ise şu şekilde:

⬝ Şimdiki ve gelecekteki çalışanlar için, taciz ve ayrımcılık karşısında zorunlu hakemliğe son verilmesi. (Zorunlu hakemlik, Silikon Vadisi çalışanların sözleşmelerinde yaygın olarak kullanılan bir madde. Bu madde çalışanların talep ve anlaşmazlıklarının mahkeme yerine şirket içinde çözümünü öngörüyor.)
⬝ Ücret ve fırsat eşitsizliğinin sona erdirilmesi için adım atılması.
⬝ Cinsel tacizlerle ilgili bir şeffaflık raporunun yayımlanması.
⬝ Cinsel tacizlerin güvenli bir şekilde rapor edilmesini sağlayacak bir sistemin kurulması.
⬝ Yönetim Kurulu’nda çalışanların bir temsilcisinin bulunması.

Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanların eylem yapma hakkını desteklediğini söyledi.

Bu olaylar gerçekleşirken, Pichai çalışanlarına bir e-mail gönderdi:

“Birçoğunuzun hissettiği öfke ve düş kırıklığını anlıyorum. Bunu ben de hissediyorum. Toplumumuzda ve Google’da uzun bir zamandır devam eden bu meselede ilerleme kaydedilmesi için çaba harcayacağım”

Bunun yanında, hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan 48 çalışanın işlerine tazminatsız son verildiğini açıkladı.
Geçen haftalarda gerçekleşen, hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan üst düzey bir yöneticinin şirketten ayrılırken 90 milyon dolar tazminat alması çalışanlar arasında büyük bir huzursuzluk yaratmıştı.
Google, Android mobil işletim sisteminin “yaratıcısı” olarak bilinen Andy Rubin hakkındaki cinsel taciz iddiasını “inandırıcı” bulduğunu açıklamıştı. Ancak Rubin ile yollarını ayıran Google’ın bu ifadelerden sonra yine, 90 milyon dolar tazminat ödemesi çalışanları eyleme iten ana etkenlerden birsi oldu.

Richard DeVaul da taciz iddialarında gündeme gelen biri oldu.

Geçtiğimiz günlerde, şirketin “X” araştırma laboratuvarının yöneticilerinden Richard DeVaul, hakkındaki cinsel taciz iddialarının ardından istifasını vermişti. DeVaul’un iş başvurusu yapan bir kadına sarkıntılık ettiği iddia edilmişti.
Google, tepkiler üzerine DeVaul’un tazminat almadan şirketten istifa ettiğini duyurdu. Ancak DeVaul iddialar için “muhakeme hatası yapıldı” yorumunu yaptı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/