Donald Trump’ın Twitter Hesabını 11 Dakikalığına Kapatan Kişi: Bahtiyar Duysak

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump,Twitter’ın çok aktif bir kullanıcısı. Diğer ülkelere karşı gelmeler,ülkede yaşanan olaylar hakkında konuşmalarını yazması vesaire Donald Trump Twitter’da bayağı bir vakit geçiriyor.
Geçtiğimiz haftalarda Donald Trump’ın Twitter hesabı 11 dakikalığına kapanmıştı. Dünya ve özellikle Amerikan basınında büyük ses getiren olay,Twitter kullanıcıları tarafından da çok konuşulmuştu. 
Günler sonra bu olaya neden olan kişi ortaya çıktı.Türk asıllı Alman vatandaşı olan ve Work and Study vizesi ile ABD’de bulunan Bahtiyar Duysak,Twitter müşteri destek hizmetlerinde çalışıyormuş. 
Eğer Twitter’da birileri ayrımcı dil ile bir şeyler yazar,hakaret içeren tweetler paylaşır veya birisine tacizde bulunulursa Duysak’ın çalıştığı birime raporlar geliyor.
Bahtiyar Duysak’ın anlattığına göre Twitter’daki son gününe kadar hiçbir problem yaşamamış. Tam işten çıkacakken,birisi Trump’ın hesabını Twitter’a bildirmiş.Bunu gören Duysak,normal bir bildirim olarak görüp hesabı kapatma sürecini başlatmış ve bilgisayarını kapatıp,işyerinden ayrılmış.
Birkaç saat sonra,Bahtiyar Duysak’a birileri Trump’ın Twitter hesabının kapatılması ile ilgili olarak ulaşıyor. O andan itibaren Bahtiyar Duysak’ı bir panik kaplıyor ve haberleri görünce olayı anlıyor.
Bu olay Bahtiyar Duysak’a göre bir “hata”dan ibaret. 
Bazı kesimler tarafından “kahraman” olarak nitelendirilen Bahtiyar Duysak,bu durumdan hiç memnun olmadığını belirtiyor. 
Olayın mahkemeye taşınmasından hiçbir endişe duymadığını belirten Bahtiyar Duysak “Ben yetkimin olmadığı hiçbir şey yapmadım.Kimseyi hacklemedim.Hiçbir kanunu çiğnemedim.”şeklinde açıklama yapıyor. 
Yaşanan bu olaydan sonra iç soruşturma başlatan Twitter CEO’su Jack Dorsey,ileride bu tarz olayların yaşanmaması için önlemler alındığını belirtti. 
Gazetecilerin baskıları ve bitmek bilmeyen takibi yüzünden zor zamanlar geçirdiğini belirten Duysak “Artık sıradan bir hayat yaşamak istiyorum.Medyadan kaçmak istemiyorum.” diyerek durumun zorluğunu belirtti.
“Herhangi bir suç işlemedim veya kötülük yapmadım ama Pablo Escobar gibi hissediyorum.” diyen Duysak,bu durumun yavaş yavaş can sıkıcı olmaya başladığını belirtti. 
Detaylı haberi TechCrunch internet sitesinden okuyabilirsiniz.
Kategoriler: Gündem, Politika, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/