Coca-Cola Zero Ambalajı Neden Değişti? Yoksa Zero’yla Vedalaşıyor muyuz?

Hızlı yükselişiyle Coca-Cola’nın kendi orijinal ürününü domine eden Zero’nun gözden çıkarılacağı bilgisi bir süredir ortalarda dolaşıyordu. Hatta geçtiğimiz Temmuz ayında bunun ilgili bir içerik yazmıştım.
Tüketicilerin zihninde Coca-Cola isminden bağımsız bir şekilde Zero olarak kodlanarak devleşen bu ürün, asıl ürünü oldukça geri plana atıyordu ve ayrıca orijinal Coca-Cola’ın daha sağlıksız bir seçenek olarak algılanmasına da sebep oluyordu.
Dikkat ettiyseniz son zamanlarda reyonlarda prestijli siyah ambalajlamasıyla arz-ı endam eden Zero pek ortalarda görünmemeye başladı. Raflara yeni gelen Zero ürünlerinde, orijinal Coca-Cola’daki gibi ağırlıklı olarak kırmızı rengini görüyoruz. Hatta orijinal üründen tek farkı; “şekersiz” ibaresine sahip incecik siyah bir şerit olması. Coca-Cola Zero amblemi ise etiketin arkasında konumlandırılarak adeta gizlenmiş durumda. Hatta gözleriniz kartal gözü değilse uzaktan farkı ayırt etmek neredeyse imkansız.
Bu hamleyle Zero ürününün piyasada “Şekersiz Coca-Cola” olarak adlandırılması hedeflense de Zero’nun geniş olduğu kadar sadık bir kitlesi olduğunu söyleyebiliriz.

“Cola Zero’yu gerçekten soğuk ve özellikle cam şişede severim. Ben kesinlikle Diyet Cola ve No Sugar’dan eşit derecede nefret ediyorum. Zero’yu alamazsam, Pepsi Max’i alacağım. Zero kadar iyi değil ama Diyet ve Şekersiz’den daha iyi. Çok geç olmadan uyan Coca-Cola.”

Genel tepki; tüketicilerin sağlıklı alternatiflere yönelmesiyle küçük de olsa pay kaybeden karbonatlı içecek sektöründe bu kadar popüler olan bir ürünün geri çekilmesinin delilik olacağı yönünde. Şekersiz Coca-Cola’nın Zero kadar benimsenip benimsenmeyeceğini zaman içerisinde göreceğiz.
Kategoriler: Gündem, İş, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/