Android’de 4.000 Tehlikeli Uygulama Bulundu!

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Ben bir iPhone kullanıcısıyım. Tasarım, kolaylık, performans gibi önemli konularda başarılı bulduğum telefonumu seneler öncesinde alırken bir kriter daha vardı aklımda: Güvenlik. Sisteminin daha komplike ve mağazaya girecek uygulamaların kılı kırk yaran incelemeler sonucunda kabul görmesi, uygulamalarının daha güvenilir olduğu hissiyatını uyandırıyor bende. iOS’un, mobildeki en güçlü rakibi Android’de geçtiğimiz hafta yapılan bir araştırma, bana hak verircesine gerçekleri ortaya çıkarıyor.
Lookout Mobile Security’nin geçtiğimiz hafta blogunda yayınladığı raporda, şok edici bilgiler yer alıyor. 1.000 ile 5.000 arasında ve daha fazla indirilme sayısında sahip uygulamaların arasından 4.000’den fazlasının kullanıcıdan habersiz işlemler gerçekleştirdiği görüldü. Yani ses kaydı, rehbere ulaşma, arama yapma, mesaj gönderme, Wi-Fi bilgilerine erişme gibi izin istemesi gereken işlemleri, onay almadan yapıyor.
Hulk Messenger, Troy Chat gibi popüler uygulamaların, yakın zamanda mağazadan casusluk yapması sebebiyle kaldırılmasının ardından 4.000 uygulamanın da casusluk faaliyeti yapması, Google Play Store’un güvenirliğini sarsıyor benim gözümde. Son olarak, raporda, kaçak yollardan yüklenen uygulamanın büyük güvenlik açıkları yarattığı söyleniyor.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/