Google, Apple, Microsoft ve Adobe Ortak Yeni Bir Font Tasarlıyor

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Fast Company’nin haberine göre teknoloji devleri Google, Apple, Microsoft ve Adobe yakın zamanda vardıkları ortak bir anlaşma ile bütün tarayıcılarda ve platformlarda sorunsuz şekilde çalışacak bir font tasarlamaya başladı.

Fast Company’e konuşan Adobe Tipografi Direktörü Tim Brown “Hepimiz bu formatın başarılı olmasını istiyoruz. Sahip olduğumuz teknolojilerin tamamı, daha az yer kaplayan, hızlı, esnek ve iyi gözüken bu fonttan faydalanacaktır.” diyerek yeni font tasarımının bütün taraflar için win-win durumu doğuracağına işaret ediyor. Aslında oturtulmak istenen yeni standart Open Type’a yapılacak bir güncelleme gibi. Open Type 1996 yılında Adobe ve Microsoft tarafından yaratılmıştı. Günümüzde çoğu dijital font için kullanılmaya da devam ediyor.

Standart bir font yakalamak birçok açıdan büyük önem taşıyor. Örneğin tek bir font ailesini kullansanız bile o fontun her bir türü için gerekli tüm dosyaları bilgisayarınızda bulundurmanız gerekiyor. Bu dosyalar da uygulamaların daha fazla yer kaplamasına ve özellikle de daha yavaş çalışmasına sebep oluyor. Farklı teknolojik ürünler ve uygulamalar arası geçişlerde fontlar gerçeğine uygun olmadan kalınlaşıyor, inceliyor ya da italikleşiyor. Dolayısıyla fontun karakterinde bozuılmalar yaşanıyor.

Bu ve bunun gibi birçok problemi ortadan kaldırmak adına ve teknolojinin daha kullanışlı bir hal alması adına standart bir font yakalamak çok önemli.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Kreatif, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/