“Game Of Thrones” Hanelerini Kim Tasarlıyor?

Westeros Design, Stark Hanesi’nden Bolton Hanesi’ne Westeros’un en güçlü hanelerini markalaştırmaya çalışıyor ve görünen o ki harika işler çıkarıyor!

Game of Thrones nihayet Targaryen ejderhaları, derin planlar yapan Starklar, kana susamış Lannisterlar ve Ed Sheeran’lı yeni sezonuyla karşımızda.

Dizi yedinci sezonuna gelene kadar “güç” çokça el değiştirdi ve birçok karaktere elveda dedik.

Peki bunca entrika, kan ve ihanet arasında daha önce hiç, hane markalarının aslında ne kadar da akılda kalıcı olduğunu düşündünüz mü?
Aslında tüm bu gücün kaynağı ‘’Westeros Design’’ isimli bir şirket. Şirketin dizayn iç görüleri sayesinde Starklar, simgeleri olarak bir ağaç yerine vahşi bir gri kurt seçtiler.

Çünkü Westeros Design’ın araştırmalarına göre Stark düşmanlarının hiçbiri ağaçlardan korkmuyordu ve araştırmaya katılanların %82’si Stark Hanesi’ni temsilen bir ağaç sembolü gördüğünde sadece güldü.

Bunun yanısıra Westeros Design, Stark Hanesi’nin mottosunu da yeniden şekillendirdi. Westeros Design, orijinali ‘’Azametli Kuzey’in büyük ve zorlu coğrafyasında; doğruluğa, dürüstlüğe ve saygıya cesaretle adanmış 8000 yıl.’’ olan mottoyu ikonik ‘’Kış Geliyor.’’ olarak kısalttı ve bu, marka bilinirliğini %42 oranında arttırdı.

Yalnızca Starklar değil, Lannisterlar da markalaşma sorunu yaşıyordu. Westeros Design’ın araştırmalarına göre insanların %47’si, Lannisterların Westeros’taki ‘’eski yeni’’ olduklarını düşünüyorlardı ve %78’si onları pek de iyi tanımlamıyordu. 

Westeros Design’ın önerisi ise 18-35 yaşlarında, Potansiyel Vadeden Lord’a uygun bir marka oldu. Sonuç? Kırmızı ve altın renklerinde acımasız bir aslan! Fakat Westeros takımı, Lannisterları reklam sloganı olarak ‘’Hear me roar.’’ mottosunu kullanmaya ikna edemedi. Çünkü Lannisterlar borçlarını her zaman ödedikleri gerçeği üzerinde ısrarcıydılar.
Westeron Design aslında hanedan armaları yaratma, renklendirme planları, motto, mühür mumu, totem hayvanı araştırması; hatta çok büyük boyutlarda hane şömineleri yapma konusunda bile yardıma ihtiyaç duyan hanelere hizmet veriyor.

Tüm bu çalışmalar sonucu şirketin tüm rakiplerine karşı üstünlük sağladığı açık. Gün sonunda Demir Taht’ta kim oturursa otursun, Westeros Design’a koca bir teşekkür borçlu olacak.

Kategoriler: Kreatif, Kültür, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/