Teknik Olarak Bir Gezegenin Donut Şeklinde Olması Mümkün

Emir Çakır

Emir Çakır

Endüstri Mühendisi - Bilim - Sanat

Konu biraz iştah açıcı olabilir o yüzden umarım bir şeyler atıştırmışsınızdır. Çünkü içeriğimiz “donut şeklinde bir gezegen”. Öncelikle, “Donut” deyince kimseden aklına gezegen gelmesi beklenemez değil mi? Biz biraz sınırları zorlayıp kalıpların dışına çıkalım.
Daha önce hiç gezegenlerin neden küre şeklinde olduğunu düşündünüz mü? Neden bir küp ya da bir kum saati şeklinde olmasın? Dürüst olmak gerekirse, bu saydıklarım ve diğer şekiller kesinlikle fizik yasalarını çiğnerdi. Ama bir şekil var ki, fizik yasalarıyla dost olmuş: Donut.

Nasıl Mümkün Olabilir? 

Donut şeklinde bir gezegen teknik olarak mümkün ama bundan önce birkaç fizik testini geçmek zorunda. Gezegenler, kütle çekimi (yer çekimi) olduğu için yuvarlaktır. Donut şeklinde olduğu gibi, orta kısımdaki deliğin oluşması için, tam aksi yönde yer çekimine eşit bir kuvvete ihtiyaç vardır. Burada merkezkaç kuvveti işe yarayabilir, ancak bunun işe yaraması için gezegenin son derece hızlı dönmesi gerekir. Bu durumda, donut şeklindeki bir gezegende, 1 gün muhtemelen birkaç saat sürecektir.

Bu şartlarda bir gezegende, yer çekimi çok garip olacaktır. Merkezkaç kuvveti yer çekimi kuvvetinin ekvatordaki etkisini düşürecektir(tıpkı dünyamızda olduğu gibi). Kutuplarda yer çekimi çok fazla olacaktır. Ama Dünya’da bu farkları hissetmezken donut şeklinde bir gezegende yer çekimi farkları muazzam derece hissedilecektir. Böyle bir gezegende, tropik bölgelere yapılan seyahatler anlık kilo vermelere sebep olabilir. Ama hemen hazırlanmayın, yüksek dönüş hızını unuttunuz mu? Bahsettiğimiz yerlerde çok sert hava şartları olacak. Burada, şiddetli rüzgarlardan, büyük sıcaklık değişimleriyle meydana gelen bölgesel iklimlerden ve küçük ama çok güçlü fırtınalardan bahsediyoruz.

Neden Bu Hipoteze İlgi Göstermeliyiz? 

Teorik bir gezegen hakkında bilgi sahibi olmak, kendi gezegenimiz hakkında çok şey anlatıyor. Kim bilebilir ki, dünyanın küresel şeklinin bir sonucu olarak yer çekimi her yerinde hemen hemen aynı ve dünyanın 24 saatlik hareket sürecinde hava şartları nasıl bu kadar güzel? Tabi ki donut şekilli bir gezegen düşünmenin başka bir sebebi daha var: çok havalı olması.
Kaynak
Kategoriler: Bilim, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/