İzindeyiz… Daima!

Ilker ELAL

Ilker ELAL

Sosyal Girişimci / Minorpreneurs

Açmış olduğun yolda gösterdiğin hedefe durmaksızın yürüyerek; ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkarabilmek için gece gündüz çalışmaktayız. Tam 1086 gün önce çıktığımız bu yolda bir çok kez yenilgiye uğradık, bir çok kez büyük başarısızlıklarla karşılaştık fakat senin izinden ayrılmadan pes etmeden sonuna kadar devam ettik. Tıpkı senin “Türk; öğün, çalış, güven” öğütün gibi yılmadan yolumuza devam ettik. Senin bize bıraktığın bu cumhuriyetin yılmaz bekçileri olarak ilimi, irfanı gençlerimize en iyi şekilde öğretebilmek ve onlara çağın getirdiği son bilgi ve birikimleri de aktarmak için varımızı yoğumuzu ülkemizin geleceğine harcadık ve harcamaya da devam ediyoruz

1086 gün önce “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” sözünü en büyük gayemiz edinerek ilimi, irfanı öğretebileceğimiz en doğru yolu araştırdık. Dünyadaki en başarılı eğitim sistemlerini araştırdık, onlarla konuştuk, tartıştık. En başarılı eğitim sistemlerinin ortak noktalarını bulup kültürümüze uyarlamaya çalışırken senin Türk Eğitim Sistemi için bulunduğun öngörüleri hep göz önüne aldık. Çünkü yalnızca askeri bir deha değil, gelecek öngörüsü oldukça yüksek biriydin. Cumhuriyeti kurduğundan sonra bile asla bir rehavete kapılmadan, sana savaşı kazandığımızı söyleyenlere o önemli sözü söyleyerek daha çok fazla çalışmamız gerektiğini milletimize hatırlattın. 

” En büyük savaşımızı şimdi vereceğiz. Cehalete karşı savaşacağız.”


Bundan neredeyse 100 yıl önce dünyanın dört bir ağızdan düşündüğü ve uyguladığı bir eğitim sistemini red ederek eğitimin, aydınlanmanın asla kara kaplı kitaplarda saklı olduğunu düşünmedin. “Çocuklarımızın gelişimi doğumlarından çok daha öncesinde başlaması gerekmektedir. Eğitimin kendisi ebeveynde başlar. Ardından da bu kutsal görev öğretmenlerimize geçecektir.” sözünü uygulayabilmek için kendimizi gece gündüz geliştirmeye adadık. 
İlk eğitimimizi bugünden 752 gün önce verdik. Eğitim kelimesini kullanmak yerine ise öğrenme süreci adını verdik. Çünkü bilgi verilirken aynı zamanda öğrenilen bir kavram olduğunu senden öğrendik. Öğretirken sürekli öğrendiğimizden dolayı “Yeni bir eğitime başlıyoruz.” değil, “Yeni bir öğrenme sürecimiz başlıyor!” diyoruz. Kendilerini harika ifade edebilen ve ikna kabiliyetleri yüksek bireyler yetiştirdik. Bu ilk öğrenme sürecimizde ise ilk korkumuzu aşmış olduk. Çünkü “Geleceğimizi yetiştirirken acaba yanlış bir etki yaratır mıyız?” endişesi içerisindeydik fakat gördük ki Türk gençliği bu öğrenme sürecini çok rahat algılayabiliyor. Kendimizi geliştirme sürecimize de devam ettik.
711 gün önce dünyadaki en büyük girişim zirvesi Web Summit‘den oluşturduğumuz eğitim sistemi için davet aldık ve ülkemizi dünyada temsil ettik. Senin bize verdiğin öğütler yine dünyada yankı buluyordu. Neredeyse bir asır önce önerdiklerinle kurulan bir eğitim modeli çok büyük merak uyandırarak davetimizi aldık. Ardından bize Türkiye elçiliği teklif ettiler ve Web Summit için organizasyonlar düzenlemeye başladık.
668 gün önce Impact Hub Istanbul tarafından düzenlenen dünyadaki en önemli sosyal girişim hızlandırma programlarından biri olan Unreasonable Labs‘e – yeni adıyla Uncharted- kabul aldık. 5 günlük eğitimden sonra Portekiz, Lizbon’a Web Summit’e ülkemizi temsil etmeye gittik. Ülkemize döndüğümüzde ise eğitim programımızı üretken bir nesil yetiştirebilmek üzere daha da geliştirebilme sürecine girdik ve 474 gün önce yepyeni bir öğrenme süreci(eğitim) modeli tasarladık. Bu model ile verdiğimiz eğitimler ve yol gösterme programımızla destek olduğumuz 18 yaş altı gençlerimizin kurduğu 15 ayrı girişim ortaya çıktı. Çok daha yenileri de ortaya çıkmaya devam ediyor!
Minorpreneurs’e ilk başladığımızda bu hayalimizdeki eğitim modülünü köy okullarında verebilmek vardı fakat ne yazık ki bir destekçi bulamadık. Biraz da hazır değildik diyebiliriz sana. Öğrenim sürecimizin (eğitim sistemimizin) önemli başarılar ortaya koymuşluğu yoktu ne yazık ki. Çünkü eğitimin çıktısının ne kadar iyi olup olmayacağı uzun süreçlerde anlaşabilecek bir şeydi ki burada senin bakış açın ve vizyonun devreye giriyor. Bu muazzam parlak zihne sahip gençlerimize senin baktığın açıdan yaklaştıkça, senin verdiğin tavsiyeleri onlara verince, onlara seni anlatabildiğimizi gördüğümüzde; bu öğrenme sürecimizin meyveleri çok daha erken verildi. Görmeye başladık ki öngördüğün gibi Türk gençliğinin muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda zaten mevcut. Onu ortaya çıkarmak ve destek olmak gerçekten yeterli oldu ve harika sonuçlar aldık. 

Bunları da sana anlatmadan önce bahsini etmek istediğimiz ayrı bir konu daha var. 144 gün önce bu başarıları gençlerimiz elde ettikten sonra senin vizyonunla kurguladığımız eğitim sisteminin bizi davet ettirdiği Lizbon’da tanıştığımız danışmanımız Gülben Argeso Kovanlık aracılığı ve önemli yol göstericiliği sayesinde dünyada çok büyük bir prestije sahip olan CISCO ile bu hayalimizi gerçekleştirdik. Çocuklarımızın kalplerine dokunduk, hayalleri ve vizyonları sınırların çok ötesine çıkartan harika bir nesil geliyor. Senin koyduğun hedefe; muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine ulaşabilmek için! 
Impact Hub Istanbul, Unreasonable Labs, Web Summit sonrasında bize bugünden tam 342 gün önce resmi olarak destek vermeye başlayan ülkemizin önde gelen girişim hızlandırma programlarından biri olan Hackquarters ile yola devam ettik. Kaan Akın ve Namık Kural öncülüğünde girişimimize harika bir ivme kazandırdık. Onların aracılığı ile Red Bull Amaphiko girişimcilerinden biri olduk. Dünyadaki bir çok sosyal girişimci ile iletişim kurmaya başladık. Hackquarters desteği ile ülkemizden bir çok insanla temasa geçerek iletişim süreçlerimizi inanılmaz hızlandırdık ve onların desteği sayesinde şirket dışı ilk sermayemize ulaşmış olduk.
Ülkemizde 28 farklı zirve ve konferansa davet edildik. Gençlerimize elimizden gelen desteği verebilmek amacıyla günbegün yeni partnerler bulmaya yeni hayal ortaklarıyla tanışmaya başladık! Tam 269 gün önce Avrupa’nın en büyük yüksek teknoloji konferansı olan Hello Tomorrow‘un Türkiye etkinliğine danışmanımız, yol göstericimiz Timur Topalgökçeli’nin daveti ile giden girişimlerden birisi olduk ve çok önemli geri dönüşler kazandık.

 Bu süreçlerde gençlerimizi de önemli danışmanlarla tanıştırabildik. Danışmanlar sayesinde girişimlerine önemli açıda ivmeler kazandırdılar! 104 gün önce Avrupa’daki en önemli pazarlama ve blockchain festivali olan Webit Festival’e davet edildik ve Avrupa’da heyecan veren en önemli 20 girişimden biri seçildik!
Tam olarak 61 gün önce ise dünyanın önde gelen işletme eğitim kurumlarından IE Schools’un Financial Times ile ortaklaşa düzenlediği BBVA / Garanti Bankası aracılığı ile düzenlenen sosyal girişim eğitimi ve hızlandırıcısına kabul edildik. Bu programla daha büyük bir düşe uyandık!

Şu anki hedefimiz ise öncelikle tüm ülkemize ilimi kullanarak, teknolojiyi kullanarak ulaşmak! Bunu nasıl mı yapacağız? Çevrimiçi bir eğitim platformu kurarak… Bu çevrimiçi eğitim platformumuz öğrencilerimizin öğrenme süreçleri, öğrenme yetileri doğrultusunda en verimli sonucu sağlayabilecek bir yapay zekaya sahip. Gün geçtikçe çok daha güçleniyor. Bu sayede oldukça üretken harika bir nesli teknolojiyi kullanarak yetiştireceğiz. Kurdukları ilk işlere biz yatırım ağımız MinorVentures ile yatırımcıları olacağız. Öncelikle ülkemizdeki önemli kuruluşlardan ikinci tur yatırımlarını alabilmeleri için konuşacağız ardından da tüm dünyayla! Şimdiden dünyanın en önde gelen hızlandırma programları, yatırımcıları bize destek olmaya başladı bile! Harika bir yolda ilerliyoruz. Bu sistemin adı MinorEdu olacak. MinorEdu ile ülkemizdeki en güzide, en büyük ithalatı gerçekleştirecek olan işleri kendini en iyi şekilde ifade edebilen ve insanları ikna edebilme kabiliyeti çok yüksek olan gençlerimiz yaratacaklar.  
1 gün önce ise dünyadaki en önemli girişim hızlandırma programı Y Combinator’ın Startup School‘una kabul edildik! Hem de bir girişimcimiz Flowmagic ile beraber! 
Gençlerimizden de sana başarılarından haberdar etmek istiyoruz! Bugüne kadar gençlerimizin kurdukları ve destek olduğumuz girişimlerin sayısı 15 ve isimleri ise; Atina, Adverport, Armada Battle, Anki Taksi, BullBoard, Cobotion, Compocket, Gamers of Future, Fikir Atölye, Flowmagic, Inturn, Lookater, PIRA, Rush, Yemexpress. Bu girişimler bugüne kadar toplamda dünya çapında 200’den fazla ödül kazandılar, 320 bin doların üzerinde hibe ve yatırım aldılar. Kuruluş tarihleri ortalama olarak 200 civarı gün olan bu girişimler bugüne kadar 48 bin doların üzerinde ciro elde ettiler. 2018-2019 ciro hedefleri ise toplamda 180 bin dolar! Minorpreneurs olarak ise hedefimiz bu dönem 15 olan girişim sayımızı 35’e çıkarabilmek ve 2 milyon doların üzerinde bir hibe ve yatırım almalarını sağlayabilmek. Bu güzel hayal için durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz!

İşte girişimcilerimizden ve öğrenim süreçlerimizden bazı kareler;
Öğrenim süreçlerimiz ve desteklediğimiz girişimcilerimizin başarılarını daim kılabilmek için açtığın yolda gösterdiğin hedef muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkabilmek amacıyla gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bize bıraktığın düşünce biçimin, gelecek vizyonunla üretken bir nesil yetiştirerek ülkemizi layık olduğu seviyeye çıkaracağız. Hayallerimizden asla vazgeçmeyeceğiz!
19 Mayıs 1919’da yola çıktıktan tam olarak 1625 gün sonra cumhuriyeti bize hediye ettin. Biz bu yola koyulalı 1068 gün oldu. 557 gün içindeki ana hedefimiz globalleşecek minimum 10 girişim çıkartabilmek! 2 girişimimiz global olmak üzere. Cumhuriyet gibi bizi özgür kılan harika hediyenden sonra 5479 gün içinde getirdiğin onca yeniliklerle daha yeni savaştan çıkmış, bitap haldeki bir ülkeyi yüksek ithalat yapabilecek bir hale getirdin. 557 günlük hedefimizden sonra 5000 gün içinde en büyük hedefimiz dünyadaki en önemli teknoloji şirketleri Apple, Microsoft, Google vb. gibi kurumların arasında minimum 3 şirket sokabilmektir. Bu yolda vazgeçmeden devam edeceğiz. 


“Zafer, zafer benimdir diyebilenindir.”


30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu ve Mutlu Olsun!

Yorumlar (0) Yorum Yap

/