Kripto Paraların Geleceği

Burak Çayır

Burak Çayır

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi ve bazı hayalleri var.

Kripto paralar dünya’yı kasıp kavururken bizimde bu gelişmelere sessiz kalmamızın pek doğru olmadığını düşünüyorum. Kripto paraların balon olduğunu düşünenler olsa da, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin başardıkları ve Blockchain teknolojisinin daha şimdiden hissettirdiği devrim bu düşüncelerin yersiz olduğunu bizlere gösteriyor.
Bu gizemli kripto paraların en büyük özelliklerinden biri hiçbir banka veya devlet kuruluşuna bağımlı olmaması. Kripto para transferlerinde blockchain adı verilen teknoloji sahne alıyor. Kodların gücünü kullandığımız bu teknoloji sayesinde transfer ettiğimiz miktar gönderilen adrese sorunsuz ve güvenli şekilde gönderilebiliyor. İşte bankaların en çok korktuğu şey, yani kurulu finans sistemine delik açan ve tabiri caizse hava kaçırmasına neden olan da bu teknoloji.
Ortaya çıktıkları günden bu yana değerleri katlanarak artan kripto paralar için birçok öngörü var. Hali hazırda 3400$ seviyelerinde olan Bitcoin için öngörü sahiplerinden biri de Harvard’da akademisyen ve aynı zamanda bir yatırımcı olan Dennis Porto. Porto bir yorumunda şöyle diyor: “Bitcoin’in performansını takip ettikten sonra Bitcoin’in dijital teknoloji kanunu olan Moore yasasını takip ettiğini gördüm. Yani Bitcoin bu hızda değer kazanmaya devam ederse 2021 yılının başlarında 100.000$ seviyesine çıkabilir.”

Bir diğer bitcoin fiyat tahmini ise McAfee’nin kurucusu John McAfee’den geldi. John McAfee attığı bir tweet’de şöyle diyor:

“Bitcoin, 3 yıl içerisinde 500 bin Dolar’ı aşacak. Bahse var mısınız?”

Hep Bitcoin’den söz edecek değiliz ya. Biraz da diğer iddialı kripto para birimimiz olan Ethereum için konuşalım. Ethereum sahip olduğu teknoloji sayesinde diğer kripto paraların arasından sıyrılıp çok hızlı bir değer artışı yakaladı. Ethereum’un mucitlerinden olan Vitalik Buterin’in geçtiğimiz aylarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ağırlanmış olduğunu haberlerden görmüş olabileceğinizi varsayıyorum. Bir devlet başkanı bunu neden yapar düşünebiliyor musunuz? Kripto para dünyasında Ethereum’un lakabının “Bitcoin Vol 2” olduğunu da hatırlatmak isterim.
Ethereum’un sahip olduğu karmaşık teknolojiden ziyade büyük bir avantajından bahsetmek istiyorum. Ethereum sahip olduğu yapı sayesinde günümüzde gerçekleşen ICO (Initial Coin Offering) ‘lar tarafından en çok tercih edilen kripto para. ICO nedir diyecek olursanız kısaca fonlama mantığına dayalı girişim diyebiliriz. ICO’lar genelde ETH olmak üzere kripto paralar ile fonlanır ve yatırımcılarına getiri olarak dönme sözü verir.
Hali hazırda 300$ dolar seviyelerinde olan Ethereum için çok iddialı bir tahmin var. Bitcoin Foundation’ın eski kurucularından Bruce Fenton “Ethereum’un bu büyüme trendinde gitmesi halinde Bitcoin fiyatını geçip en değerli kripto para birimi olabileceğini düşünüyorum” dedi.
Aranızda “iyi de kardeşim bunlardan bizene” diyenler olabilir. Tamam biliyorum henüz gençken bu gibi yatırımları düşünmek biraz zor ve riskli olabilir. Ama sembolik de olsa belli miktarlarda başlayıp bu kripto paralara yatırım yapmaya değmez mi? Ha yok ben böyle rahatım diyorsanız orası ayrı mesele 🙂

Yorumlar (0) Yorum Yap

/