Yeni bir dil öğren(ebilir)(meli)sin

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

“Anladığın bir dilde biriyle konuşursan, bu onun aklına hitap eder. Onunla kendi dilinde konuşursan, bu onun yüreğine gider.” Nelson Mandela

Eminim bu milyonlarca kez söylenmiştir, ancak 13’üncü Cuma günü! Bu korkunç günde, her yetişkinin gözünü korkutan bir şey olan yeni bir dil öğrenmeyi amaçladık.
Ana dilde konuşmak, farklı bir kültüre riayet etmek ve ona saygı göstermek için önemli bir tamamlayıcı unsur olabilir. Yeni bir dil öğrenmek çocuk oyuncağı değildir, o kadar da kolay değildir elbette ve öğrenme süresince (bir sürü) hata yapabilirsiniz, ancak bu mücadeleye değer değerli bir yaşam becerisidir. Süreç zorlaştığında, şunu unutmayın: Öğrendin her yeni kelime yeni bir kapı açacaktır. 

Önemli hususlar

USC’deki sinirbilimciler öykü anlatımının evrensel bir deneyim olduğuna karar verdiler. Dil Öğrenimine katılanın ana dili ne olursa olsun, yapılan testler bir hikayenin anlatıldığı sırada beynin aynı kısımlarının aktive edildiğini gösteriyor. Bu, hikaye anlatmanın toplumları birbirine bağlayabilmesi ve kültürel farklılıklara rağmen insanların birbirlerine empati duyabilmesinin extra bir kanıtıdır.
Anneler, “bebek konuşması”yla konuşurken ana dili ne olursa olsun çok özel bir ton kullanırlar. Princeton Üniversitesi’nden araştırmacılar, yalnızca bir saniyelik bir sesi dinledikten sonra, bir annenin bir bebekle mi konuştuğu yada bir yetişkinle mi konuştuğunu doğru bir şekilde tespit edebilecekleri bir makine öğrenme programı geliştirdiler.

Ne kullanıyoruz?

Onların sloganı: “Serbest bir dil öğrenin. Sonsuza dek.” Duolingo, hızlı bir şekilde bir dil öğrenmek için inanılmaz derecede etkili bir araçtır ve arayüzü kullanıcı dostudur. Web’den erişebilir veya uygulamayı indirebilirsiniz. 
Önümüzdeki iki hafta boyunca denemek için sadece 10 dakikanızı ayırın. Ücretsiz, eğlenceli ve sonuçlar fark edilebilir düzeyde. Bağlanacaksın ona.

Ne okuyoruz?

Pinker, dil gelişiminin ve öğrenmenin arkasındaki bilime yoğunlaşmaktadır. Bazen biraz teknik olmasına rağmen, bu çok ilginç ve esprili bir okuma.

Ne dinliyoruz?

“Müzik, insanlığın evrensel dilidir” Henry Wadsworth Longfellow

Bebek Sürücü filmini henüz izlemediyseniz, incelemenizi tavsiye ederim. Hikaye harika olsa da, film müziği bu filmi olağanüstü yapan asıl şey aslında. Yönetmen Edgar Wright, ana karakter olan bebeğin dinlediği müziklerle tamamen senkronize olarak yaşadığı sahneleri yaratmak için etkileyici bir vizyona sahip. Ekibi kesinlikle bunun hakkından gelmiş ve nihai ürün seyretmeye değer olmuş bence. Filmi buradan satın alabilirsiniz

Ne izliyoruz?

Bir ayda İspanyolca nasıl öğrenilir? – izleyiniz
Connor Grooms çılgın zorluklarla başa çıkmayı seviyor. Benzersiz zihinsel dalma, hesap ve ezberleme araçlarını kullanarak, sadece bir ay içinde İspanyolca öğrenmeyi başardı. Her ne kadar bu yoğunlukta bir öğrenme programını denemek istemeseniz de, bu kısa belgesel, yeni bir dili nasıl hızlı ve etkili bir şekilde öğrenebileceğiniz konusunda bazı güzel fikirler verebilir size. 

The Mission

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/