Kandırıldık: ‘Microsoft Dünya Birincisi’ Denilen Gamze Oruç Yalancı Çıktı

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

2013 yılında Microsoft’un birçok yarışmasında dünya birincisi olduğu haberleri yapılan Gamze Oruç’un herkesi kandırdığı ortaya çıktı. Kendisinin birinci olduğunu söylediği birtakım yarışmaların bile hayal ürünü olduğu öğrenildi.
Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici gerçeği fark eden kişi oldu. Bildirici, “Gazeteci kandırmak kolay” başlıklı yazısında, Gamze Oruç’un Microsoft yarışmalarında birinci olmasının hayal ürünü olduğunu ve herkesi nasıl kandırdığını aktardı.
Olayın ortaya çıkış noktası kendisine bir okurundan gelen e-posta. Bu e-postada o dönemde Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı bölümü öğrencisi olan Gamze Oruç’un birinciliklerinin yalan olduğundan bahsediliyormuş. Aldığı bu bilgiden sonra konu üzerine araştırmalar yapan Faruk Bildirici yazısında şunları anlattı:

Birinci olduğunu söylediği yarışmanın adı bile yanlış!

“Önce haberleri inceledim. Oruç, okulu bitirdikten sonra Ayvalık’a yerleşmiş, çocuklara kurslar düzenlemiş; hatta “dünya birincisi” olarak bazı okullara davet edilmiş, oralarda konuşmalar yapmıştı. Fakat kendisinin sözlerini doğrulayan tek bir bilgiye rastlamadım internette. Siber güvenlik uzmanı Can Yıldızlı’dan yardım istedim. O taradı dijital alemi. Vardığı sonuç şuydu; “Gamze Oruç’un dünya birinciliği yok. Hatta bir yarışmanın adı yanlış yazılmış, WowZaff 2013 değil WowZapp olacak. Bu yarışmayı Taylandlı bir genç kazanmış, hala Microsoft’ta çalışıyor. Bu bilgiyle yetinmeyip Microsoft Türkiye Ofisi’ne sordum. “Windows 8 Uygulama Geliştirme Yarışması’nda ödül alanlar arasında Gamze Oruç’un bulunmadığı ve haberdeki diğer yarışmaları düzenlemedikleri” yanıtı verdiler.”


Eşi: “Bizde hiç belge yok”

“Gamze Oruç ile de temas kurmaya çalıştım. Ayvalık’tan da ayrılmıştı. Artık evliydi; kendisinden çok eşi Mahmut Altınok yanıtladı sorularımı. “Biz bütün belgeleri rektörlüğe verdik. Oradan isteyin. Mail adresi kırıldı, belgeler oradaydı. Bizde hiç belge yok.” Birkaç kez arayınca da sinirlendi. Dünya birincilikleri kazanmış bir kişinin elinde tek bir belge olmaması şaşırtıcıydı! Bir de ne hikmetse çok önce hack’lendiğini söyledikleri e-posta adresi Linkedin profilinde hâlâ duruyordu; konuşmamızdan sonra silindi.”


Rektörü kandırıp teşekkür belgesi alınca basında haberleri çıkmış.

“Üniversite tarafından da araştırdım. Oruç, önce bir akademisyeni, sonra okul müdürünü ve ardından o zamanki rektörü, e-posta çıktıları göstererek Windows 8 yarışmasında dünya birincisi olduğuna ikna etmiş. Rektörlükte kabul edilip, teşekkür belgesi de verilince gazetecileri inandırmayı başarmış; haberler böyle yazılmış. O da herkesin inanmasına güvenip, bir dünya birinciliğini iki ay içinde altı birinciliğe dönüştürmüş! Gazeteciler buna da inanmış. Ama bir türlü okula orijinal belge verememiş, sonra da “belgenin kargoda kaybolduğu”nu söylemiş. Şüphelenen okul yöneticileri, Microsoft’a e-posta göndermiş. Oruç’un birincilik haberlerinin doğru olmadığı yanıtı alınmış. Bunun üzerine danışmanlık yaptığı rektörlükten uzaklaştırılmış, ilişki de kesilmiş.”


“Beni üzen bu ülkede gazeteci kandırmanın bu kadar kolay olması…”

“Edindiğim bilgiler bunlar. Anladığım kadarıyla, Gamze Oruç’un birincilikleri de altı yıl kadar önce Kızıltepeli lise öğrencisi Şeyhmus Kino’nun Oxford’u burslu kazanmasına benziyor. Kino’nun başarısı da tüm medyada haber olmuş ama sonra Oxford’un davet belgesini annesinin tandırda yaktığını söylemişti!

Beni üzen bu ülkede gazeteci kandırmanın bu kadar kolay olması…Ah şüpheci, sorgulayıcı gazetecilik, neredesin?”

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/