Zeki İnsanların Hata Yapmasına Neden Olan 4 Özellik

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Zeki insanlar hayatta ne istediklerini çoğunlukla bilir ve ulaşmak istedikleri nokta için gerekli yolları belirler ve buna göre hareket ederler. Onların en belirgin özelliği bu olduğuna göre de iş hayatında da başarıya ulaşmaları bu özellik sayesinde bir hayli olası. Fakat iş hayatında yönetici olan “zeki” insanlar neden oldukça basit noktaları gözlerinden kaçırıp hataya sürükleniyorlar?
Bu konuyla ilgili, etkili meslek sahiplerinden Travis Bradberry, (TalentSmart Başkanı) şunları söylüyor:

“Zeki olmak iyi bir şey. Zeki insanlar daha fazla para kazanıyor, daha zengin oluyor ve hatta daha uzun yaşıyor. Fakat bunun bir de diğer yüzü var. Zeki insanlar, özellikle sağduyu gerektiren durumlarda aptalca hatalar yapmalarıyla ünlüdürler.”

1) Aşırı Özgüvene Sahip Olmaları

Zeki insanlar hayatları boyunca başarılı olmalarıyla ünlüler. Haliyle herhangi bir işi yaparken o işi başarma konusunda kendilerinden o kadar eminler ki birisinden yardım istemek şöyle dursun, fikir bile almıyorlar. Almak isteseler bile onların fikirlerinin kendileri için doğru olmayacağını düşünüp yine kendi bildiklerini yapıyorlar. Sonucunda ise gözden kaçan minik noktalar hataları da beraberinde getiriyor.

2) Doğru Kelimesini Kendileriyle Bağdaştırmaları

Yıllar boyu girdikleri her ortamda söyledikleri kabul ve değer gören bu kişiler haklı çıkmaya öylesine alışkınlar ki yaptıkları veya söyledikleri herhangi bir şeyin yanlış olabilme ihtimalini çoğunlukla göz ardı ediyorlar. Her zaman en doğrusunu kendilerinin yapacağına inanmış oldukları için de olumsuz eleştirileri kendilerine yapılan bir saldırı olarak görüyor, olumlu eleştirileri ise kendileri için bir gereklilik olarak görüyorlar.

3) Eleştiriye Kapalı Olmaları

Az önceki maddede de değindiğim eleştiri konusu onların günlük hayatının tümünü kapsamış durumda. Ne yazık ki eleştiri kabul etmeme unsuru her insanda aynı olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Netice eleştiriler hem kendimizi hem de yaptığımız işi geliştirebilmek ve kendimizin bulamayacağı noksanları gidermek için gerekli.

4) Her Zaman Mükemmeli İstemeleri

Zekâları sayesinde çoğu işi kolayca ve kendilerine göre en doğru biçimde yaptığını düşünen zeki insanlar, etrafındaki insanlardan da aynı performansı bekliyorlar. Özellikle bu, iş hayatında karmaşaya yol açan bir özellik olarak öne çıkıyor. İnsanların bir işi başarma sürelerini her zaman kafalarında çok daha kısa hesaplıyor ve bu gerçek olmadığında insanları yormaya ve motivasyonlarını düşürmeye başlıyorlar.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/