Yapılan Araştırmalara Göre Kadınlar Hangi Duyguları Erkeklerden Daha İyi Tanıyor?

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

Son yıllarda yapılan pek çok araştırma, kadınların erkeklerden çok daha yüksek bir duygusal zeka seviyesine sahip olduğu sonucuna varıyor. Peki bunun kadın ve erkeklerin belli duyguları daha iyi tanımasında ve anlamasında bir etkisi olabilir mi?
Emotion akademik dergisinde yayımlanan ve duygu tanıma konseptini inceleyen yeni bir araştırma yapıldı. Araştırma ekibi önce kadınlardan ve erkeklerden birtakım fotoğrafları değerlendirmesini istedi.
Her fotoğrafta beş basit duygudan (öfke, iğrenme, korku, mutluluk ve üzüntü) birinin ifadesi yer alıyordu. Katılımcılardan bu duyguları tanımlamaları istendi. Birçok katılımcı duygu tanımlamalarında zorluk yaşadı ve araştırma ekibinin belirttiği üzere, tanımlamada en başarılı oldukları duygu mutluluk, en başarısız oldukları ise iğrenme ve üzüntü duygusu idi.
Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de kadınların normalde herkesin tanımlamakta zorlandığı üzüntü ve iğrenme duygularını çok rahat şekilde tanımasıydı. Erkekler ise tanıması en kolay olan mutluluk duygusunu tanımakta başarılıydı.

Evrim bu konuda ne diyor?

Bu durumun başlıca kökenini evrimsel gerçeklere dayandıran uzmanlar, kadınların evrimsel olarak çocuk doğuran ve bakımını üstlenen cinsiyet olmasından dolayı, güçlü hormonların da katkısıyla tiksinti, üzüntü gibi çocuklarının bakımında büyük rol oynayan duyguları tanımlamada başarılı olduğu tezini ileri sürüyor.Buna karşın erkekler de toplumsal statülerini ve güçlü imajlarını korumak için bu gibi hassas duyguları ifade etmekte ve tanımlamakta güçlük çekiyorlar.
Kategoriler: Uncategorized @tr, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/