Bitcoin ve Dijital Para Dönemi

Elif Temur

Elif Temur

BAU | Economics Student | Writer @ceotudent

Bitcoin , günümüzde internetin önemli bir yere sahip olmasıyla popüler olmuş ve değerinin günden güne artacağı ön görülen, hiçbir merkez bankası veya resmi kuruluşlarla alakası olmayan sanal ortamda işlenen dijital bir para birimidir .
Bitcoin’in Ortaya Çıkması
Öncelikle Bitcoin ‘in ortaya çıkmasını sağlayan etmenlerin başında 2008 yılındaki mortgage krizi gelir. Açıklamak gerekirse , mortgage krizinin ardından gelen ekonomik durgunluk , Amerikan Merkez Bankası ‘nın parasal genişleme yoluna gitmesi ve ardından Avrupa da devlet borcu krizinin patlak vermesi sonucuyla devletin basmış olduğu para birimlerine olan güven azalmaya başlamıştı ve dijital para döneminin başlaması bu dönem için gayet idealdi.

Bitcoin Kim Tarafından Kuruldu ?
Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında programlamaların yapılması ve 2009 Ocak ayında ilk açık kaynak kodlu Bitcoin işlemcisinin yayınlanması ve ilk Bitcoin’lerin çıkarılmasıyla, Bitcoin ağı ortaya çıktı.
İlk Bitcoin transferi, Satoshi Nakamoto’dan Hal Finney’e Bitcoin gönderilmesi ile gerçekleşmişti. Ekim 2009’da ilk döviz kuru oranı da belli oldu. 1 dolar, tam olarak 1,309,03 BTC (Bitcoin) ediyordu.

Mayıs 2010 ‘ da gerçek bir Bitcoin transferi gerçekleşti ve Florida’lı bir yazılımcı olan Laszlo Hanyecz 10.000 Bitcoin harcama yaparak 2 pizza sipariş etti . 

Kasım 2010’da Bitcoin’in ekonomik değeri 1 milyon dolardı ve 2011 de bu rakam 200 milyon doları aşarak çok hızlı bir yükseliş gösterdi . 
Günden güne değeri artan ve büyük firmalarında ödeme seçenekleri arasına Bitcoin’i koymasıyla dünyanın ekonomik sistemini değiştirebilecek bir alternatif sunuyor.
Günümüzde ise 1 Bitcoin 2564 dolar ediyor. Yani Mayıs 2010’da 10.000 Bitcoin ile sadece 2 pizza alabilen Laszlo Hanyecz bugün 10.000 Bitcoin yani 25.640.000 dolar ile kaç pizza alabileceğini siz düşünün .

Yorumlar (0) Yorum Yap

/