Kahraman İtfaiye Eri Taner Çebi Mesleği Uğruna Canını Verdi

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

İstanbul İtfaiyesi dün kahraman itfaiye erlerinden birini kaybetti. Van depreminden Nepal ve Bosna’daki sellere kadar pek çok yerde insanların hayatını kurtaran Taner Çebi, en son Fatih’teki yangında 4 kişiyi kurtardıktan sonra ağır yaralanmıştı. 42 yaşındaki Taner Çebi, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Van depremi, Soma faciası, Nepal depremi ve Bosna’daki sel felaketi gibi pek çok yerde yardım çalışmalarına katılmıştı.

Kendisi 23 Ekim 2011’de Van depremi, 13 Mayıs 2014’te Soma maden faciası, 18 Mayıs 2014’te Bosna-Hersek’te meydana gelen sel felaketi, 25 Nisan 2015’te Nepal depremi gibi büyük olaylar ve doğal afetlerde yardım çalışmalarına katılmıştı.

Evli ve biri 5, diğeri 1,5 yaşında 2 çocuk babası olan Taner Çebi AA ile yaptığı bir röportajda mesleğinin kutsal olduğundan bahsetmişti.

“İtfaiye ekiplerinin yangınlara nasıl müdahale ettiğine birkaç kez tanıklık ettim. O anda merak saldım ve itfaiyeci olmak için hemen başvurdum. Başvurum kabul edildi. 15 yıldan bu yana bu meslekteyim. İtfaiyecilik kutsal bir meslek. İnsanların en zor anlarında onların yanındasınız. İnsanlar olay sırasında kaçarken, siz tam tersine olayların içine giriyorsunuz. Heyecanlı bir meslek.”

“Göreve her zaman eşimle vedalaşıp öyle çıkıyorum.”

“Ailem, burada ilk etapta sadece eğitmen olduğumu ve olaylara gidip müdahale etmediğimi düşünüyordu. Çünkü işimin zor ve en önemlisi tehlikeli olduğunu biliyorlar. Bu nedenle, göreve başladığım ilk zamanlar olaylara gidip müdahalede bulunduğumu aileme söylemedim. Çocuklarımı öpüp, onlara sarılmadan evden çıkmadım. Göreve her zaman eşimle vedalaşıp öyle çıkıyorum.”

Fatih’te 27 Nisan Cuma günü bir otelde çıkan yangında görevini başarılı bir şekilde yerine getirmeye çalışan Çebi ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede iki gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Taner Çebi için bugün İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı’nda tören yapılacak. Çebi’nin cenazesi, Fatih Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı İtfaiye Şehitliği’ne defnedilecek.

Görevi başında, vazifesini kahramanca yerine getirirken şehit olan güzel insan, huzur içinde uyu.

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/