Sanat Tablolarının Shazam’ı ; Smartify!

Hoşumuza giden, adını bilmediğimiz, kimin şarkısı acaba dediğimiz zamanlarda yardımımıza koşarak, birkaç saniyede müziğin kime ait olduğunu muazzam uygulama;Shazam!

Çoğumuz severek kullanıyor, mağazada, cafede, filmde ve ya radyoda bilmediğimiz bir müzik ile karşılaştığımızda hemen telefonu şarkının geldiği yere doğru tutuyoruz. (App Store üzerinden tüm Iphone kullanıcıları ücretsiz olarak indirebiliyor, henüz kullanmayan varsa)

Shazam ile hoşumuza giden şarkıları saniyeler içerisinde buluyor, müzik listemize alabiliyoruz. Son zamanlarda reklamlardaki müzikleri bile shazamlayarak, birtakım kampanyalar için bilgi ediniyoruz. 

Shazam ile ilgili detaylardan sonra, geçtiğimiz günlerde ilk kez Travel Türkiye Dergisi’nde okuduğum ve sonrasında merak ederek detaylarını araştırdığım Shazam bir benzeri Smartify uygulamasından bahsetmek istiyorum. 
Smartify, müze ve galerilerde asılı sanat eserlerini tarayarak kime ait olduğunu gösteriyor, eser hakkında ziyaretçileri bilgilendiriyor. Shazam’ın aksine müzik yerine sanat eserlerinin hikayesine, kime ait olduğundan, sanatçının hayatına kadar hepsini saniyeler içerisinde öğrenebiliyorsunuz! Eserler için adeta görsel bir kılavuz niteliği taşıyan uygulama şu an yurt dışındaki 30’u aşkın müze ve galeride uygulamada.

Ayrıca Smartify’ın sanat dünyasının önemli tablolarını keşfetmek isteyen ziyaretçiler için de geliştirdiği ayrı bir yöntem var; Uygulama içerisinde eserler hakkında yapılmış yorumlar, değerlendirmeler ve eleştiriler…

Daha fazlası için; https://smartify.org/

Kategoriler: Sanat, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/