Karşılaştırmalı Reklamlar: Coca-Cola vs. Pepsi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Karşılaştırmalı reklamlar, çok büyük yaratıcılık gerektiren reklamlardır. Markalar, rakiplerinin eksiklerini farklı bir bakış açısıyla kullanıcıların yüzüne vurmayı çok severler. Karşılaştırmalı reklamlar aynı zamanda çok büyük cesaret isteyen reklamlardır. Markanız her ne kadar büyük olursa olsun, bir başka markayı reklam konusu olarak almak bazı durumlarda çok risklidir. Eğer iyi bir karşılaştırma yapmadan reklam yaparsanız kendi paranızla rakibinize yardım etmiş olabilirsiniz. Kendi reklamında bir başka markayı anmak her markanın yapabileceği bir iş değildir. Ama güzel yapıldığı zaman yaratıcılığı, zekayı, cesareti derinden hissedebilirsiniz.

Dünya’nın gördüğü belki de en büyük mücadele büyük olasılıkla Pepsi ve Coca – Cola arasında yaşanıyor. Senelerdir bu markalar yaptıkları reklamlarda birbirlerine taş atıyorlar ve bu taşlar öyle küçük taşlar değil. Kimi zaman kaya boyutunda taşlar gidip geliyor markalar arasında. Bu mücadeleden örnek reklam seçmek inanın çok zor oldu. “Bu çok iyiymiş.” “Bu da bayağı iyiyimiş.” “Aa, bu süpermiş.” diye diye kaç reklam eledik bilemiyoruz. Size göstermemiz gerektiğine inandığımız reklamları bu yazımızda sıraladık.

1) Bir efsane ile başlayalım yazımıza. Muhtemelen Pepsi ve Coca – Cola mücadelesi dendiğinde aklınıza gelen ilk reklam budur. Sadeliği, yaratıcılığı, zekası ve cesareti ile gerçekten efsane olmayı hak eden bir reklam. Hangi reklamdan mı bahsediyoruz, buyurun hemen izleyelim:

2) İkinci reklamımızı saygı duruşunda izlemenizi öneriyoruz.

3) Pepsi ile Coca – Cola mücadelesinin en iyi reklamlarından bazıları şu şekilde bir videoda toplanınca reklamdaki cesareti hissedebiliyorsunuz:


(Eski reklama atıfta bulunmaları da ayrı bir hoş olmuş.)

4) Bu çatışmada muhteşem ilanlar da öne çıkıyor. Bunlardan bazıları şu şekilde:
Birisi orta açınca diğeri acımadan atıyor golü.
Pepsi coca cola
Her ne kadar didişseler de birbirlerini seviyorlar aslında. (Diye düşünmeyin, tarihe dikkat.)
22
Bazen dile gelir pipetler.
33
Karları aşındıran tat.
aa
Bazen de yerleri aşıdıran tat.
son

Genelde (hatta çoğunlukla) saldıran taraf Pepsi olmuş bu reklamlar arasında. Bunda pazar payının çok büyük etkisi var tabii. Bir de tabii ki, Pepsi’nin seçtiği agresif taktik.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/