Uber CEO’su Tüm Çalışanlarından Özür Diledi

ABD’de hayata geçirildikten sonra dünyada hızla yaygınlaşan Uber; bir süre önce kadrosunda bulunan mühendis Susan Fowler’ın, şirket içerisinde cinsiyetçi bir yönetim tarzıyla karşı karşıya kalmasıyla ilgili yaptığı açıklama doğrultusunda bir hayli tepki çekmişti. Son olarak Uber, CEO’su ile UberBlack sürücüsünün yaşadığı tartışmanın görüntülerinin yayınlanmasıyla tekrar pek de hoş olmayan bir haberle gündeme geldi.

Akıllı telefonlarınız üzerinden alınan konumunuzla optimum yol düzergahını oluşturduktan sonra o an müsait olan bir aracı size yönlendirerek ulaşım ihtiyacınızı karşılayan bir uygulama olan Uber’in bünyesindeki sürücüler ise Uber’in farklı kategorilerine uygun araç sahibi olan insanlardan oluşuyor. Bu insanlardan biri olan Uber Black sürücüsü Fawzi Kamel, geçtiğimiz akşam Uber CEO’su Travis Kalanick ile tartıştı ve kaydettiği görüntüleri haber portalı Bloomberg’e gönderdi.

(Tartışma 05:30’da başlıyor)

Tartışma, Uber’in özellikle Black sürücülerine yüksek kaliteli araçlara sahip olmalarını şart gösterirken başlangıçta vaadinde bulunduğu ücretin düşürülmesi üzerinden çıktı. Fiyatın düşmesine rekabet içerisinde olmasını sebep gösteren Kalanick’in açıklaması sürücü tarafından yeterli bulunmadı ve Fawzi Kamel, CEO’yu iş modelini doğru yürütememesi sonucunda 97 bin dolar zarara uğramasından sorumlu tuttu. Ek olarak Uber’in, verdiği UberX ve UberPool gibi diğer hizmetlerin fiyatını düşürerek UberBlack’e gösterilen talebin azalmasında rol oynaması da tartışmayı besledi.

Tartışma esnasında kayıtsız bir tutum sergileyen Travis Kalanick, tartışma sonrası tüm Uber çalışanlarına özür dilediği bir e-mail göndererek sessizliğini bozdu.

İşte o e-mail:

“Bugüne kadar, bir Uber sürücüsüyle tartıştığım videoyu görmüş olmanız lazım. Utanç duyduğumu söylemek duygularımı ifade etmek için yeterli değil. Bir lider olarak benim görevim size liderlik etmek. Bu da hepimizi gururlandıracak şekilde davranmayı gerektiriyor. Benim yaptığım bu değildi ve açıklanması mümkün değil.

Bu videonun benim bir yansımam olduğu ortada ve bunun üzerine aldığımız eleştiriler, benim bir lider olarak gelişmem ve büyümem gerektiği anlamına geliyor. Bu, benim ilk kez liderlik konusunda profesyonel bir yardım almam gerektiğini kabul edişim oldu ve kesinlikle bu yardımı alacağım.

Fawzi’den, tüm sürücü topluluğumuzdan ve Uber ekibinden en içten şekilde özür dilemek istiyorum.”

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/