Otizmli Olması Dahi Olmasına Engel Değildi: Daniel Tammet’ın İlham Veren Öyküsü

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Daniel Tammet 1979 yılında dünyaya geldi. Ve o günden beri tüm insanlığa ilham vermeye, bizi şaşırtmaya ve hatta büyülemeye devam ediyor. Kendisi otizmli fakat otizm onun hayatını zorlaştırmak şöyle dursun hayatına fark katacak özellikler sağlıyor.
Daniel Tammet, Savant Sendromuna sahip bir birey. Yani hem otizmli hem de beyninin bir kısmı çocuk yaşta otizm hastalığı yüzünden geçirdiği epilepsi krizi sebebiyle hasar görmüş durumda. Fakat bu durum onda, öğrenme becerisini zayıflatmak yerine çoğu insanda bulunmayan zihinsel yeteneklerin var olmasına yol açtı.
Gerçek bir dahi olan Tammet, bir hafta gibi kısa bir sürede bir dili rahatlıkla konuşacak seviyede öğrenebiliyor. Öyle ki bu özelliğini test etmek için dünyanın en zor dillerinden biri olan İzlandacayı öğrenmek üzere İzlanda’ya gönderildi. Bir haftanın sonunda ülkenin ulusal yayın yapan bir kanalında tam bir saat boyunca İzlandaca konuşması gerekecekti. Daniel Tammet bu zorlu testi de geçerek dahiliğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Geçirdiği süreçten ise burada bahsedilmektedir.
Daniel Tammet, bu özelliği sayesinde tam 11 dili rahatlıkla konuşuyor. Hatta kendisi “manti” adını verdiği Fince’de “çam ağacı” anlamına gelen yeni bir dil bile türetti. Aynı zamanda onun sayıları algılayış biçimi de bizimkinden oldukça farklı. Daniel Tammet, sayıları renk ve şekil olarak gördüğünü söylüyor. Ona göre her sayının bir şekli ve rengi var. Mesela; bir beyaz ve ışık parlaması şeklinde, üç yeşil , dört mavi, 89 kar yağışını resmediyor ve 333 sayısını da çekici buluyor. Kafasından işlem yaparken de bu şekillere göre sonuçlara hızlıca ulaşabiliyor.
Ayrıca kendisinin bir de Avrupa çapında bir rekoru bulunuyor. Şöyle ki, 2004 yılında Oxford Üniversitesi’ne gidip pi sayısının 22 bin 514 hanesini 5 buçuk saat gibi bir sürede ezbere söylemeyi başardı. Bu başarı ile birçok ülkede tanındı ve “Brainman” adında bir belgesele konu oldu.
Daniel Tammet, kendisinde var olan rahatsızlığı olumlu bir şekilde hayatına yansıtıyor. Başarıdan başarıya atlamasıysa tesadüften öte gerçek bir azmin örneği. Çünkü o, aynı zamanda bir yazar. “Mavi Bir Günde Doğmuştu” adlı kitabı edebiyat alanında da ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesi. Daniel Tammet, “Yaşayan 100 Dahi” listesine de adını yazdırarak herkese ilham vermiş oldu. Eğer onu bir de kendisinden dinlemek isterseniz diye TED konuşmasıyla sizi baş başa bırakıyorum…
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/