Washington Üniversitesi Tarafından Üretilen Minik Robot Sinek: RoboFly

Teknolojinin hayatımızın her anında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişimiyle birlikte robotların varlığını da kolayca kabullenmiş bulunmaktayız. O halde yakın tarihte geliştirilmiş RoboFly isimli robotu daha yakından incelemeye alalım.

Washington Üniversitesi mühendislerinin asıl hedefi: neredeyse bir kürdan kadar hafif, küçük, uçabilen ve maliyetleri de bir hayli ucuz olan robotlar geliştirmekti. Bunun en önemli kilometre taşının ise RoboFly olacağı düşünüldü.

Böylece çalışmalara başlandı ve üzerinde bulunan birtakım devreler sayesinde lazer enerjisini, elektriğe dönüştürüp uçuşu gerçekleştirilen nano teknolojik robotlar yapıldı.

Normal sineklerden ziyade dört tane kanada sahip olan bu robotlar, ufak olmaları sayesinde insansız hava araçlarının giremediği yerlere girebilecekleri belirtiliyor.

RoboFly adı verilen bu robotlar enerjisi olmadığından lazer ışığı azalmaya yakın olduğunda zemine iniyor. Ekip, uçuşun devamlılığı için sürekli lazer yansıtmak zorunda olduğu için bu duruma çözüm araştırmaya devam ediyor.
23 Mayıs’ta düzenlenecek olan Uluslararası Robot ve Otomasyon Konferansı’nda RoboFly’da tanıtılmak amacıyla yerini almış olacak.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/