Başarılı Bir Tatil İçin 7 Adım

Selin Gizem Bozkurt

Selin Gizem Bozkurt

https://selingizem.me

Bütün sene çalıştıktan sonra yaz deyince herkesin aklına ilk ve tek gelen şey “Tatil!”.
Bazıları tatil ajandasını aylar öncesinden yaparken bazıları da son dakika planları ile kendini yollara atıyor. 

Her ne şekilde olursa olsun tatilden tamamen yenilenmiş ve dinlenmiş şekilde gelen insanların iş kalitesinin daha iyi hale geldiği gözlemlenmiş – ve tabii bu insanlar daha başarılı oluyorlar. 

Siz de hem tatilinizi hem kendinizi başarılı kılmak isterseniz şu 7 adımı uygulayabilirsiniz:

1. Tatilden 2 hafta önce beraber çalıştığınız farklı departmanlardaki iş arkadaşlarınıza/ortaklarınıza tatil tarihlerinizi ve durumunuzu bildiren bir e-posta yollayın. Eğer siz yokken özellikle sizden alınacak bir bilgiye ihtiyacı olan varsa o kişiyle birebir iletişime geçin.
2. Tatilden 1 hafta önce kendi takımınızdaki kişilerle bir araya gelin, veya yine onlara da bir e-posta ile tatil tarihlerinizi bildirin. Çok acil durumlar dışında size ulaşılmamasını rica edin ve bu “acil” kavramını kendi kelimelerinizle mutlaka belirleyin.
3. Tatilden 2 gün önce genel bir duyuru ile gidiyor olduğunuzu tekrar hatırlatın – bir son dakika gelişmesi olmuş ve sizin gideceğinizi unutmuş olabilirler; böylece siz uzaktayken size ulaşmaları yerine gitmeden konuşmuş olursunuz.
4. Tatilden 1 gün önce “ofis dışı mesajı”nızı hazırlayın. Yönlendireceğiniz kişiler açık ve belli olsun.
5. Tatil sırasında ise uzaktan erişim ile e-posta veya telefon kontrolü yapma merakınızı bastırın, YAPMAYIN 🙂 Sadece “acil iş” kategorisine girebilecek olan kelimeleri aratabilirsiniz, bunun dışında herşeyi okuyup bir kısmına bile cevap verseniz; bu herkesin size her an ve her yerde ulaşabileceği mesajı verir. Bu saygı ve sevgi arttırıcı bir davranış değildir – aksine etrafınızdakilerde onlara da tatilleri sırasında ulaşmak isteyeceğiniz algısı yaratır ve inanın bu hiç hoş değil.
6. Tatilden 1 gün sonra kendinizi çok yıpratıp yormayın. Bir anda yoğun bir tempoya geçmek enerjinizi düşürebilir. Birikmiş arama ve e-postalarınıza bakarak belli bir sırayla bunları yanıtlayın.
7. Tatilden 2 gün sonra takımınızdakilerle, ortak iş arkadaşlarınızla ve yöneticilerinizle teker teker bir araya gelip siz yokken işlerin nasıl gittiği ile ilgili bilgi alışverişinde bulunun. Ve geri bildirimler alın. Yukarıdaki maddeleri yapmış olmanıza rağmen siz tatildeyken size ulaşamadıkları için aksayan iş oldu mu, olmadı mı..
Unutmayın; tatil sizin işinizin bir parçası ve sonuna kadar değerledirmeniz gereken bir şarj noktası. Bu nedenle kesintilere izin vermeden doya doya tadını çıkarın ve olabildiği kadar uzaklaşın.
İyi tatiller!

Kategoriler: İş, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/