Mark Zuckerberg Hakkında Bilmediğiniz 21 Tuhaf Şey

Mark Zuckerberg, dünyadaki en tanınmış CEO’larından biri ve 32 yaşında elde ettiği varlık oldukça etkileyici.
Milyarlarca dolarını tıbbi araştırmalara bağışlıyor olsa da Mark’ın hala herkes gibi tuhaflıklar içeren bir insan olduğunu bilmekte fayda var. Ben de Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ile ilgili beklenmedik gerçekleri araştırdım.

1) Lise yıllarında Microsoft’u reddetti: Mark, lise son zamanlarından Synapse Media Player adlı bir uygulamanın kurucu ortağıydı. Bu uygulama kullanıcılara favori şarkılarını takip etmeyi ve tercihlere dayalı çalma listeleri dinlemeyi sağlayan bir uygulamaydı (tıpkı bugün kullanılan Spotify gibi).

Microsoft, uygulamayı ve kurucularını kendi şirketleri bünyesine katmak istedi. Fakat Zuckerberg ve Adam D’Angelo, Seattle teknoloji devinde çalışmak yerine teknolojilerinin patentini aldılar ve üniversitenin yolunu tuttular.
2) İcatlarına ortaokul yıllarında başlamış: Zuckerberg 12 yaşındayken, ZuckNet adında bir anlık mesajlaşma programı hazırlayarak; diş hekimi babasının hastalarıyla iletişim kurmasına yardımcı olmuş.
3) Sıra dışı bir pop kültür zevkine sahip: En sevdiği kitap ‘The Aeneid’ olan Mark’ın en sevdiği dizilerden bir tanesi de; Facebook’un kuruluşunu konu alan ‘The Social Network’ün yazarı Aaron Sorkin’in yazdığı ‘The West Wing’ dizisi.
 4) Tutumlu olduğu bilinen bir gerçek: 2010’da The New Yorker ile yaptığı röportajda, Morgan Freeman‘ın sesiyle desteklenen yapay zeka bir kahya ile güzelce döşenmiş bir eve sahip olsa da, bütün dairelerini Craigslist’de bulduğunu söyledi.
5) Facebook’un renk şemasının nedeni Zuckerberg: Örneğin Facebook logosu mavidir çünkü Zuckerberg kırmızı-yeşil renk körüdür. Bu yüzden Facebook’un renk şeması buna göre yapılanmıştır.
6) Her zaman üst düzey bir yazılımcı değildi: Zuckerberg, ilk olarak ‘Aptallar için C++’ kitabı ile kod yazmayı öğrendi.
7) Dil öğrenmeyi seviyor: Eğitimi boyunca Latince gibi eski dillerle ilgileniyordu ve Mandarin dilini konuşabiliyor.
8) Facebook için pek çok teklifi reddetti: Birçok büyük şirket — NewsCorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft and Google — eğer Facebook’u satmak isterse talip olduklarını bildirmişti. Ancak Zuckerberg hepsini reddetti.
9) Eşi ile tanışması biraz garipti: Zuckerberg ve eşi Dr. Priscilla Chan, ilk kez Harvard’daki bir kardeşlik partisinde banyo için sıradayken karşılaşmışlardı.
10) Steve Jobs’a hayran biri: Apple kurucusunun cesur liderlik tarzı, ilk kartvizitlerini yazdığı mesaja ilham verdi: “I’m CEO, Bitch.”
11) Bir Twitter hesabı var: Ancak şaşırtıcı değil ki pek aktif kullanmıyor. 2009’dan bu yana toplam 19 kez tweet attı.
12) Kendine gülebilen bir insan: Zuckerberg’ün biraz garip olduğu herkesçe biliniyor, ancak Andy Samberg’in Saturday Night Live’daki Zuckerberg takliti hakkında minnettar bir yazı yazması herkesi şaşırtmıştı.
13) Bir fitness tutkunu: 2016 yılı için Zuckerberg, yıl boyunca 365 mil uzunluğunda bir hedef belirledi.
14) Albert Einstein ve Pablo Picasso’ya hayrandır: Mark’ın Facebook hesabında Pablo Picasso ve Albert Einstein’ın sözleri vardır.
15) Köpeği de ünlüdür: Zuckerberg’in Macar çoban köpeği Beast’in Facebook fan sayfasında 2 milyondan fazla beğeni var. Kızının da ilk sözcüğünün ‘dog’ olduğunu açıkladı.
16) Bir düzine kişi onun Facebook sayfasını yönetmesini sağlıyor: Zuckerberg’in yorumları izlemek, yazı yazmak ve sayfasında yayınladığı fotoğrafları çekmek için Facebook hesabından sorumlu 12 kişilik bir ekibi vardır.
17) Gizliliğini korumaktadır: Zuckerberg gizliliğini korumak için dikkatli ve mücadeleci tavırlar sergiliyor. California, Palo Alto’daki evinin çevresinde dört evi yıkmaya çalıştı.
18) Vin Diesel ile yakın arkadaşlar: The New York Times’a verdiği bir röportajda aksiyon yıldız, aralarındaki ilişkisinin nasıl olduğunu da paylaşmıştı.
19) Fotoğraflarda, olduğundan daha uzun görünüyor: Fotoğrafçılarından belirli fotoğraf hileleri kullanmalarını istiyor ve bunlardan biri de fotoğraflarda normalde olduğundan daha uzun görünmesini sağlıyor.
20) İmzası haline gelen tişört’ün bedeli 300-400 $ ‘dır: İtalyan tasarımcı Brunello Cucinelli tarafından yapılan Zuck’un simgesel gri tişörtüsü, 300 ila 400 $ arasında bir fiyata satılıyor. Bununla birlikte perakendeci Vresh Clothing, CEO’nun stilini kopyalamak isteyenlere uygun bir kopya yaratmak için gömleğin rengini, malzemesini ve uzunluğunu inceledi.
21) Facebook’ta engellenemez: Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan’i Facebook’ta engellemek mümkün değildir. Eğer engellemeye kalkışırsanız “bu profil şu anda engellenemiyor” mesajını alırsınız.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/