Elon Musk, Zuckerberg Gibi Girişimciler Günlerini Nasıl Verimli Hale Getiriyor?

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Başarıları ve servetleriyle her gün bizi şaşırtan isimler, sıradan bir günden verim almak için ellerinden geleni yapıyorlar. Öyle ki, en büyük ortak özellikleri hayatlarında belli bir düzeni sağlamış olmaları. İstikrarlılar ve günlük rutinlerini asla ertelemiyor, yapmaları gereken her şeyi sırasıyla yapıyorlar. Uyku ise, onlar için sadece bir gereklilik…

1) Mark Zuckerberg (Facebook)

Mark Zuckerberg, sabah saat 8’i asla geçirmiyor. Ve uyanır uyanmaz yaptığı ilk şey de tahmin etmesi zor olmayan Facebook ve dünya gündemine bir göz atmak. Fakat söylediğine göre -gündemin yoğunluğuna göre bu süre değişmekle birlikte- buna sadece birkaç dakika ayırıyor. Ardından sıra günlük egzersizlere geliyor. Haftada 3 gün mutlaka spor yaptığını söyleyen Zuckerberg, bu eylemin kendisini fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissettirdiğini söylüyor. Haftada 60 saatini çalışarak geçiriyor ve uyku düzenini asla değiştirmediği için kalan vakitlerini ailesine, kitap okumaya ve yeni yerler keşfederek kültürel anlamda da kendini zenginleştirmeye çalışarak geçirdiğini söylüyor.2) Elon Musk (Tesla, SpaceX)

Günde en fazla 6 saat uyuyan Elon Musk’ın günü ise sabah 7’de başlıyor. Kahvaltıyla çok fazla vakit kaybetmediğini söyleyen Musk da sabah egzersizlerini aksatmıyor. Başarının çok çalışmaktan geçtiğinin adeta canlı örneği olan Elon Musk günün 10 saatini işine harcıyor. Ve gün de mutlaka 1-2 saatini de kitap okumaya mutlaka ayırıyor.3) Richard Branson (Virgin Group)

Günün ilk ışıklarıyla uyanabilmek için perdesini açık bırakan Branson çouğunlukla sabah 5’te uyandığını söylüyor. O da güne egzersiz yaparak başlıyor ve illa her gün farklı bir spor çeşidini de uygulamaktan geri kalmadığını söylüyor. Onun için spor, fiziksel ve mental gelişim için şart. Kahvaltıyı ne kadar süre de yapıyor bilmiyoruz ama bol vitaminli bir öğün geçirdiği aşikar. Güne ailesiyle vakit geçirerek başladığı için de kendisini mutlu hissederek çalışmaya başladığını söylüyor. Ayrıca yanından asla ayırmadığı bir not defteri var. Gün içerisinde başına gelen bir olayı veya aklına gelen bir fikri ayrıca gözlemlerini oraya not ettiğini söylüyor.

4) Jack Dorsey (Twitter)

Jack Dorsey’de güne oldukça erken başlayan bir diğer isim. O da sabah 5’te kalkıyor fakat onu Richard Branson’dan ayıran gece rutininin farkı ise onun perdelerini tamamen kapatıp ışıksız bir ortamda uyumayı tercih etmesi. Sabah uyandıktan sonra ilk 30 dakikasını günlük egzersizlerine ayıran Dorsey, her gün meditasyon da yapıyor. Ardındansa o da kendini çalışmaya veriyor. Ve günlük rutinine bağlı kalmaya özen gösterdiğine dikkat çekiyor.5) Bill Gates (Microsoft)

Günde mutlaka 7 saat uyuyan Bill Gates’in sabah uyandığında ilk işi gazetelerin manşetlerine bakmak oluyor. Ardından, o da sporunu ihmal etmiyor ve her gün 1 saat koşu bandında koşuyor. Gün içerisinde yapacağı her şeyi öncesinden planlayan Gates, mutlaka 5 dakikalık molalara yer verdiğini söylüyor. Ve gün içerisinde o da not defterini asla yanından ayırmadığını söylüyor. Gününün belirli bir kısmını da kitap okumaya ayıran Bill Gates, ailesini de asla ihmal etmediğini ekliyor. Kalan boş vakitlerini ise kendisi ile baş başa geçirip yeni yerler keşfetmeye ayırıyor.6) Jeff Bezos (Amazon)

Mutlaka günde 8 saat uyuyor. Hatta 8 saat uyumayı disiplin haline getiren Jeff Bezos, ofisinde bir uyku tulumu bulunduruyor. Sabah sporunu yaptıktan sonra da –hatta bazen spor yaparken- dünyanın gündemine bakmayı da ihmal etmiyor. Haftanın iki gününü ise sadece çalışmaya ayırmış durumda. Onun dışındaki günler ise vaktinin çoğunu ofiste geçirmek yerine daha yaratıcı alanlarda bulunmayı tercih ettiğini söylüyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Girişimcilik, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/