Dünyada Gittikçe Yaygınlaşan ve Her Yerde Görmek İstediğimiz Yenilik: Ücretsiz Hikaye Otomatları

Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız, toplu taşımanın trafikle birlikte ne kadar yıpratıcı olabileceğini biliyorsunuzdur.
Özellikle Avrupa’da da bu durum fark edilmiş olsa gerek ki yeni bir sistem gittikçe yaygınlaşmaya başladı: Ücretsiz Hikaye Otomatları

Fransız bir ekip, Shortedition adı verdikleri makineyle, okuma konusunda farkındalık yaratmanın yanında, yolculara ünlü yazarlardan kısa hikayeler hediye ederek kaliteli vakit geçirmelerini sağlıyor.

Ekip böylelikle yanında ağır kitap taşımak istemeyenlerin de işini kolaylaştırmış ve onlara bir alternatif sunmuş oluyor.

Otomatlardan bir, üç ve beş dakikalık okuma sürelerini seçerek kısa hikayeler, haikular ya da şiirler okuyabiliyorsunuz.

ShortEdition, içinde 600’den fazla metin bulunduruyor ve bu metinler her gün seçici kurul tarafından düzenlenip güncelleniyor.

Maceradan, aşk hikayelerine kadar geniş bir eser yelpazesine sahip olan ShortEdition, her yaştan bireylere hitap etmeye çalışıyor.

İlk olarak Fransa’nın Grenoble kentinde uygulanmaya başlanan bu sistem tamamen ücretsiz.

Projenin işleyiş sistemi ve çalışma mantığı büyük bir ilgi gördü ve yayılmaya başladı.

Ardından Londra ulaşımı da ücretsiz hikaye otomatlarını kullanmaya başladı.

Büyük Britanya’nın ilk kısa hikaye otomatı da Londra’nın ünlü iş merkezlerinden Canary Wharf’a kuruldu. Otomat yine aynı sistemle, yolcuların tuşlara basmasıyla ücretsiz olarak bir, üç ve beş dakikalık hikayeler vererek çalışıyor.

Bilmkurgudan romantik eserlere birçok farklı tarzda hikaye barındıran otomatlarda Virginia Woolf, Lewis Carroll ve Charles Dickens gibi yazarların eserleri bulunuyor.

Ücretsiz hikaye otomatlarının yer aldığı başka lokasyonlar arasında Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri de bulunuyor.

Umarız okumanın önemini vurgulayan ve toplu taşımada geçirilen süreye renk katan bu yenilikçi sistem bütün dünyada yayılmaya devam eder.


Kaynak: 1, 2
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/