Microsoft Japonya 4 Gün İş, 3 Gün Tatil Modeliyle Üretkenliği %40 Arttırdı

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Daha önce CEOtudent’ta dünya genelindeki şirketlerin yavaş yavaş haftada dört gün çalışma modeline geçiş yaptığını duyurmuştuk. Yapılan araştırmalar da bu yeni modelin verimliliği arttırdığını ve tükenmişlik sendromu ile stresin de azalttığı göstermişti. İçeriğe buradan ulaşabilirsiniz ?:
Bu araştırmalara önemli bir firma daha eklendi. Microsoft Japonya, 4 günlük çalışma haftası denemesinin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre 4 günlük çalışma haftasında verimin neredeyse %40 oranında artmış olduğu ortaya çıktı. Bu sonuçlardan memnun kalan Microsoft Japonya, 4 günlük çalışma haftası projesini hayata geçirdi. Şirketin bir proje olarak yaptığı bu denemeye “2019 Yazı İş-Yaşam Seçimi Meydan Okuması” adı verildi. Proje boyunca, 2300 çalışanın hepsine 5 cuma günü boyunca izin verildi. Çalışma haftasının kısaltılması nedeniyle hiçbir çalışanın maaşında kesinti yapılmadı ve çalışılmayan günler yıllık izinlerden düşülmedi. Şirketin denemesi bununla da sınırlı kalmadı, çalışanların aileleri ile tatil yapmaları ya da kendilerini geliştirmeleri için her çalışana 100 bin yen’e kadar bütçe verildi.
5 günlük çalışma haftası, dünya çapında derinlemesine yerleşik bir sistem. Ancak, Microsoft Japonya’nın deneyinin sonuçları göz önüne alındığında, sistemi elden geçirilmesinin zamanı geldi diyebiliriz. Microsoft Japonya Başkanı ve CEO’su Takuya Hirano konuyla alakalı şöyle bir açıklamada bulundu:

“Kısa bir süre çalışın, iyi dinlenin ve çok şey öğrenin. Hayatta amacınızı hissetmenizi ve işinizde daha büyük bir etki yaratmanızı sağlayan bir ortam şarttır. Çalışanların %20 daha az çalışma süresiyle aynı sonuçları nasıl elde edebileceklerini düşünmelerini ve deneyimlemelerini istiyorum.”


Hem İnsanlar Hem De Çevre İçin İyi Bir Gelecek

Microsoft Japonya’nın 3 günlük hafta sonu denemesi, üretkenlikte %39.9’luk bir artışa neden oldu. Bu, kısaltılmış çalışma haftasıyla kısmen ilişkilendirildi, bu da çalışanların zamanlarında daha ekonomik ve verimli olmaları gerektiği anlamına geliyordu. Microsoft Japonya’nın ofisleri toplamda 5 gün daha boş kaldığından, elektrik kullanımı %23,1 oranında azaldı. %58,7 daha az sayfa yazdırılarak daha az kağıt harcandı. Bu kısa çalışma haftası hem insanlar hem de çevre için iyi bir gelecek sağlayabilir.
Müşterilerin karşı karşıya olduğu rollerde çalışanlar, cuma günleri dinlenmenin zor olduğunu, çalışma dünyasının geri kalanının hızla devam ettiğini belirtti. Ancak, genel olarak çalışanların %92.1’i bu kısa haftayı sevdiklerini belirtti.
Her ne kadar 5 günlük çalışma, dünyanın geneli tarafından benimseniyor da olsa Microsoft Japonya’nın 4 günlük çalışmasında elde edilen verimlilik, gelecekte bu sürenin elden geçirilmesine sebebiyet verebilir. Fakat Japonya’daki çalışma düzeni, çalışma kültürü ve istikrarı ile diğer ülkelerdeki çalışma düzenlerinin oldukça farklı olduğunu da hatırlamakta fayda var.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/