NASA’nın Uzay Aracı InSight Mars’a İnişini Gerçekleştirdi

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

   ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, 6 yıllık bir aradan sonra InSight adlı uzay aracı ile Mars’a tekrar adım attı. InSight, 6 aydır saatte 19 bin km hızla ilerleyerek yolculuğunu tamamladı. Mars’ta görev yapan Opportunity uzay aracı devre dışı kalınca NASA’nın Mars ile ilgili çalışmaları sekteye uğramıştı. InSight’ın, Mars’ın yer altı ve yüzeyi hakkında detaylı bilgileri Dünyaya iletmesi bekleniyor.

InSight Neden Gönderildi?

   Bugüne kadar Mars’la ilgili araştırmalar maalesef ki yüzeyi ile sınırlı kalmıştı. Daha önceden gönderilen Opportunity ve Curiosity uzay araçları sadece yüzeyden örnekler toplayabilmişti. Ancak InSight’ın amacı Mars’ın alt yapısı ile ilgili bilgi toplayabilmek. Sondaj yoluyla alt yapıyı inceleyecek olan InSight, gezegenin çekirdeği ve büyüklüğü, depremler ve yeraltı ısısı ile ilgili bilgi sahibi olunmasını sağlayacak.


InSight’ın Görevi Ne ve Neden Bu Kadar Önemli?

   InSight, Mars’ın katmanlarını inceleyecek ve diğer gezegenlerin oluşumları hakkında da bilgi verecek. NASA’dan yapılan bir açıklamada ellerindeki tek bulguların Dünya’ya ait olduğu belirtiliyor. Mars’tan elde edecekleri bulgular ise karşılaştırma yapmalarına olanak sağlayacak. Ayrıca Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenleri değerlendirebilmek adına da farklı yaklaşımlar sergileyebilecekler.

   NASA, InSight’ın Mars’ı bir “zaman makinesi” olarak kullanabileceğini düşünüyor:

“Mars, Dünya ve Venüs’ün üçte biri kadar büyük. Daha az enerji barındırıyor ve birçok anlamda aslında bir fosil gezegen. Güneş Sistemi’nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı.”

Kaynak: 1
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/