Herkese Robot Gordon’dan Kahve

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Kahve içmeyi seviyoruz, değil mi? Bazen büyük zincir kahvecilerde, bazen butik dükkanlarda; tadı, kokusu, aroması birbirinden farklı kahveler içiyoruz. Bu kahveyi bir robotun bize servis edeceği günleri düşündünüz mü? O günler çok yakın diyemiyoruz, çünkü o günler geldi! San Francisco’da, kahveleri artık barista Gordon hazırlıyor. Bir içeriğimizde bahsettiğimiz Starbucks’ın sanal baristasının bir adım önüne geçen Gordon, sanal değil, gerçek bir barista!

San Francisco’da bir alışveriş merkezinde yer alan Gordon, Amerika’nın ilk robotik baristası. Gordon, bir saatte yaklaşık 120 kahve servis edebiliyor. Cafe X Technologies’in CEO’su Henry Hu, “Birçoğumuz kahve almak için uzun bir süre sırada beklemek zorunda kalıyoruz. Bu konuda artık bir şey yapmamız gerektiğine karar verdik” diyor. Gordon, kahve yapma hızı ve ödeme sistemindeki kolaylığı sayesinde insan gücüne ihtiyaç duymayan kahve dükkanlarının açılmasına yol açabilir.


Gordon’ı daha iyi tanıyalım:

Cafe X Technologies ailesinin bir üyesi olan Gordon, dükkanda müşteriden direkt olarak ya da mobil uygulama üzerinden sipariş alabiliyor. Gordon, yedi tür içecek servis edebiliyor. Bunlara espresso, latte gibi en çok tüketilen kahve çeşitleri dahil. Bardak fiyatları ise yaklaşık olarak 2,25 $ ve 2,95 $ arasında değişiyor. Sistemin en olumlu yanlarından birisi ise isminizin yanlış yazılma ihtimali artık yok! (Bu konuda büyük sıkıntılar çeken birisiyim.) İçeceğini, aromasını ve içeceğinin yoğunluğunu seçen müşteri, dört haneli bir kod almak için telefon numarasını giriyor ve ödemeyi gerçekleştiriyor. İçecek hazır olduğunda da bir kısa mesaj ile bildirim alıyor.

Aşağıdaki video ile Gordon’ın nasıl çalıştığını daha net görebiliyoruz.


Daha önceden, robotların yaptığı inanılmaz işlerle ilgili birçok içerik hazırlamıştık. Örneğin, dövme yapabilen Tattoue ile tanışmıştık. Ya da bir avukat olan Ross‘tan bahsetmiştik. İkisi de robot olmasına rağmen, insanların özel yetenekler ve çok çalışma ile seneler sonra gelebildiği mesleklere bir anda geldiler. Tabii ki arkasındaki mühendislik çalışmasını yok sayamayız ama bu çalışmaların sonucunda Tattoue ve Ross, insanların büyük emek, enerji ve zaman harcadığı işleri daha kolay bir şekilde halledebiliyorlar.

Kaynak.

facebook-paylas2    new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/