John Wick Serisi: Tüm Filmleri ve Bilinmesi Gerekenler

John Wick bir Hitman karakterine dayanan Amerikan aksiyon-gerilim serisidir. Aksiyon serilerindeki diğer filmlerin her bölümü ayrı hikayeler içermeye çalışırken, John Wick serisindeki olaylar sadece birkaç gün arayla gerçekleşir. Tüm John Wick filmlerinin çıkış sırasına göre tam listesini sizin için derledik.


John Wick (2014) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Chad Stahelski, David Leitch

Oyuncular: Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen

Süre: 1 saat 41 dk

Rotten Tomatoes: %86

John Wick 2014 Amerikan yapımı neo-noir aksiyon gerilim filmidir ve Derek Kolstad tarafından yazılmıştır. Filmin senaryosu 2012 yılında yazıldı ve Thunder Road Pictures tarafından geliştirildi. Film eleştirmenler tarafından olumlu eleştirilerle karşılandı. Keanu Reeves’in en iyi performanslarından biri ve 2014’ün en iyi aksiyon filmlerinden biri olarak nitelendirildi. 20 milyon dolarlık bir yapım bütçesine karşı 88 milyon dolar hasılat elde etti.

Efsanevi suikastçı Wick (Keanu Reeves), hayatının aşkı Helen’le evlendikten sonra tehlikeli kariyerini bir kenara bırakarak emekli olur. Sevgilisinin ani ölümü John’u derin bir yas içinde bırakır. Sadist gangster Iosef Tarasov (Alfie Allen) ve haydutları John’un arabasını çalarlar. Ardından karısının son hediyesi olan köpek yavrusu Daisy’i öldürdüklerinde, John içindeki acımasız ölüm makinesini serbest bırakır ve intikam peşine düşer. Bu arada, John’un eski meslektaşı olan Iosef’in babası (Michael Nyqvist) John’un başına büyük bir ödül koyar.


John Wick: Bölüm 2 (2017) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Chad Stahelski

Oyuncular: Keanu Reeves, Common, Laurence Fishburne

Süre: 2 saat 2 dk

Rotten Tomatoes: %89

10 Şubat 2017’de vizyona giren gerilim ve aksiyon filmi John Wick: 2. Bölüm Deerek Kolstad tarafından kaleme alınmıştır. Film 40 milyon dolar bütçeye sahipken 171,5 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Devam filmi olan 2. Bölüm’de İtalyan suç makinesi Santino D’Antonio John’ u ziyaret eder. John’un emekli olup Helen ile evlenmesi sağlayan zorlu görevini tamamlamak için D’Antonio’ dan yardım istediği ortaya çıkar. 

D’Antonio John’dan bir yardım talep eder ancak John emekliye ayrıldığını belirterek reddeder. Misilleme olarak, D’Antonio bir yangın bombası fırlatarak John’un evini yok eder. Neyse ki, John ve köpeği kaçmayı başarır. Wick, karanlık bir uluslararası suikastçılar loncasının kontrolünü ele geçirmek için komplo kuran eski bir iş arkadaşı tarafından emekliliğinden vazgeçmek zorunda kalır. Kendisine yardım etmek için bir kan yemini ile bağlı olan John, dünyanın en ölümcül katillerinden bazılarına meydan okumak için Roma’ya gider.


John Wick: Bölüm 3 – Parabellum (2019) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Chad Stahelski

Oyuncular: Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane

Süre: 2 saat 11 dk

Rotten Tomatoes: %89

9 Mayıs 2019’da Brooklyn’de vizyona giren John Wick: Bölüm 3, John Wick ve John Wick: Bölüm 2’nin devamıdır. Film, 75 milyon dolara mal olurken 327,3 milyon dolar hasılat elde etmiştir. İlk iki film gibi Bölüm 3’te Derek Kolstad tarafından yazılıyor.

John Manhattan’da kaçak olarak işaretlenmiş bir adamdır. Wick’in High Table üyesi Santino D’Antonio’yu Continental topraklarında öldürmesi sonucunda The High Table tarafından başına 14 milyon dolarlık bir sözleşme ödülü koyulmuştur. Wick, dünyanın en acımasız katillerinin hedefi haline gelirken New York sokaklarında savaşmak zorundadır. New York’tan Kazablanka’ya güvenli bir şekilde geçiş yapan Wick, geçmişten kendisine bir iyilik borçlu olan Sofia ile tanışır. Wick, Sofia’dan The High Table’ın kıdemli bir üyesi olan The Elder’ı bulmasına yardım etmesini ister.


John Wick: Bölüm 4 (27 Mayıs 2022)

John Wick: Bölüm 4, Bölüm 3’ün devamı niteliğindedir. Normal şartlarda Mayıs 2021’de vizyona girecek olan filmin tarihi pandemi sebebiyle bir yıl ileri atılmıştır. Bölüm 4, Bölüm 5 ile arka arkaya çekiliyor.

Keanu Revees


Seriyi İzlemeden Önce Bilmeniz Gereken Detaylar

John Wick

John Wick rolü için Johnny Depp, Sylvester Stallone, Bruce Willis, Dolph Lundgren, Jean-Claude Van Damme, Kurt Russell, Nicolas Cage, Kevin Costner ve Jason Statham gibi isimler gündeme gelmiş ancak son karar Keanu Reeves olmuştur.


Chad Stahelski

Serinin yönetmeni Chad Stahelski, Keanu Reeves’in The Matrix filmindeki dublörüydü.


John Wick

John Wick: Bölüm 2’de Keanu Reeves, sahnelerin hemen hemen hiçbirinde dublör kullanmadı. Filmde yalnızca dublörlü iki sahne var: Wick’e araba çarpan sahne ve Cassian ile kavgası sırasında merdivenlerden düştüğü sahne.


John Wick

Serinin orjinal senaryosunda Wick, altmışlı yaşlarda bir karakter olarak yazılmıştır. Bu sebeple Hollywood’un yaşlı kurtları bu rol için ön plana çıkmışsa da bu fikre olumsuz yaklaşılmıştır.  Thunder Road Pictures Başkanı Basil Iwanyk, sinema dünyasındaki deneyimleri yaşlı olan ancak gerçekte çok da yaşlı olmayan birini role uygun görmüş.


Keanu Reeves

John’un ilk filmde eşini kaybetmesi Keanu Reeves için oldukça duygusal bir anlam taşıyor çünkü Reeves 2001 yılında kız arkadaşı Jennifer Syme’ı bir araba kazasında kaybetmiştir.


John Wick Chatper 2

Serinin henüz ikinci filmi yazılmamışken yönetmen Chad Stahelski, aynalı odadaki dövüş sahnesini planlıyor ve senaryoya bu sahne ekleniyor. Yönetmenin bunu yapmasının bir sebebi var: Enter the Dragon (1973) filminde  Bruce Lee’nin aynalı odadaki dövüş sahnesini yeniden yaratmak. Böylece hem filme hem Bruce Lee’ye selam gönderiliyor.


Keanu Reeves

Serinin üçüncü filminin ismindeki Parabellum kelimesi latince “Barış istiyorsan savaşa hazırlan” sözünden geliyor. Aynı zamanda üçüncü filmde John Wick’i Fas’a gönderen yapımcılar, 1942 yapımı Casablanca filmine gönderme yapmak istemişler.

 

 

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi, Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/