Bilgisayarınızı Gözünüzle Kontrol Etmek İster Misiniz?

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına yönelik yeni bir özelliğini duyurdu. Microsoft’un blogunda yayınlanan yazıda, teknoloji hakkında birçok özellik anlatılırken nasıl kullanıldığı da yer alıyor.
Microsoft’un 3 Ağustos’ta blogunda yayınladığı haberde, Windows 10’un artık yalnızca gözler aracılığıyla kontrol edilebileceği duyuruldu! Tobii isimli İsveçli bir şirketin uzun zamandır üzerinde çalıştığı, gözle kontrol edebilme sistemi, Redmond ile ortaklığa gidilmesiyle gerçeğe dönüştü. Tobii’nin “göz bakışı” olarak nitelendirdiği, Windows’un “Göz Kontrolü” olarak isim verdiği özellik, Windows Insider’ın son güncellemesi ile hizmete girdi.
“Gözle kontrolü nasıl yapacağız, bilgisayara bir cihaz eklememiz gerekecek mi” gibi sorular duyar gibiyim. Sormasanız bile ben kendi kendime cevaplayayım. Hayır, gerekmeyecek. Bilgisayarınızda bulunan kamera sayesinde, Windows gözlerini takip ederek fare veya klavye olmadan bilgisayarı kontrol etmenize yardımcı olacak. Fakat küçük bir detay var. Şu an bu özellik her kamerada olmayacak. Tobii’nin ürettiği Eye Tracker 4C, bu özelliği barındıran ilk kamera olacak.
Göz Kontrol özelliğini aktif ettiğiniz anda fare pedi gibi bir arayüz açılacak ve gözlerinizle baktığınız yerlere, fareyle gitmişsiniz gibi hareket edecek. Kelime yazımı konusunda ilginç bir özellik bulunuyor. Harflere teker teker bakarak da yazacağınız gibi, Microsoft’un “şekil yazımı” dediği sistemde, bakışlarınızı hareket ederek otomatik olarak yazılmasını da sağlayabileceksiniz.
Harfleri tek tek seçerek yazmak bu şekilde oluyor:
Bakışlarınızı kaydırarak yazmak ise bu şekilde:
Bu teknolojinin, engelli bireyler için büyük bir fayda yaratacağı su götürmez bir gerçek. Gözle bilgisayar kontrolü, daha öncelerde de mümkündü fakat ekipman ve yazılım gerekliliği bulunuyordu. Microsft’un bunu kendi güncellemesi ile herkese açık hale getirmesi büyük bir gelişme. Peki sizce bu teknoloji oyun endüstrisi için bir fırsat olur mu? AR ve VR’ın gelişmesine karşı Windows 10’daki Göz Kontrolü özelliğine uygun oyunlar sizce çıkar mı, çıkarsa oynar mısınız (bilgisayarınızın bu özelliği desteklediğini varsayarsak)?
Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/