Koronavirüs Grafikleri Ne Anlatıyor? Bu Grafikleri Nasıl Yorumlamalıyız? (Video)

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Koronavirüs salgını ve yarattığı tehlike tüm dünyada devam ediyor. Covid-19 salgınının yayılım süreciyle ilgili birtakım kavramlar sıkça karşımıza çıkmakta. Bununla birlikte her gün yeni rakamlar açıklanıyor.
Bu rakamlar bize ne demek istiyor? Bu rakamlar doğrultusunda oluşturulan grafikleri nasıl yorumlamalıyız? Bu yorumlamaları yapabilmek için neler yapmalıyız?
Daha önce yaşanan diğer bazı salgınlarda neden ikinci dalga yaşandı? Grafiklerdeki sayılar gerçek vaka sayılarını doğru yansıtıyor mu?
Neden logaritmik ölçekli grafikler kullanılıyor? Matematiksel olarak yaklaşılarak salgınlarda yaşanabilecek çeşitli senaryolar simülasyona dönüşebilir mi?
Hepsi ve daha fazlası için BBC Türkçe başarılı bir video hazırlamış. Enfeksiyon Hastalıkları ve Viroloji Uzmanı Dr. Müge Çevik ve matematikçi Dr. Salih Durhan salgınların yayılışına etki eden R0, SIR modelleri, alınan önlemlerin grafiklere etkisini ve grafikleri nasıl yorumlamamız gerektiğini anlatıyor.
Ayrıca zirve (pik) noktası, zirve yapmak, plato çizmek ve eğriyi düzleştirmek gibi son günlerde sıklıkla duyduğumuz kavramlar anlatılıyor. İşte o video:
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/