‘Daha İyi Yaşam Endeksi’ Açıklandı: En Uzun Çalışma Süresi Türkiye’de

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

OECD(Organisation for Economic Co-operation and Development) yani Türkçe adıyla Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü tarafından 35 üye ülke ile Rusya, Brezilya ve Güney Afrika’yı da dahil ederek hazırlanan “Daha İyi Yaşam Endeksi”nin sonuçları açıklandı.

Toplamda 38 ülkenin yer aldığı listede en iyi yaşam endeksine sahip ülke Hollanda oldu.

En iyi performans, 9,3 puanla Hollanda’ya ait. 9 puanla Danimarka ikinci, 8,9 puanla Fransa üçüncü oldu. İspanya 8,8 puan ile dördüncü, Belçika 8,6 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Son sırada olan Türkiye geçtiğimiz seneki sıralamada da aynı yerdeydi. Listenin devamında Rusya 9. sırada yer aldı. ABD 30. olurken, Japonya 34. sırada yer aldı.

Araştırmada haftalık 50 saat ve üzerindeki çalışma oranı, çalışan insanların kişisel bakım ve boş zaman aktiviteleri için bir gün içinde kendilerine ne kadar zaman ayırabildikleri dikkate alındı.

Türkiye hayattan memnun olma açısından da OECD ortalamasının altında kaldı.

Türkiye’de çalışanlar OECD ortalamasına göre hayattan memnun değil ya da daha az memnun. 0’dan 10’a kadar olan bir puanlandırmada memnuniyet derecelendirmesi istendiğinde, Türk halkı ortalama 5,5 puanda kalırken, OECD 6.5 ortalamasına sahip.

Uzun çalışma saatleri sağlığı olumsuz etkiliyor ve uzun saatler çalışmak çok üretim anlamına da gelmiyor.

Araştırma, uzun iş saatlerinin kaygıyı ve stresi artırdığına dikkat çekiyor. İş-yaşam dengesinin doğru sağlandığı ülkelerde, çalışanların daha mutlu olduğu ve uzun iş saatlerinin sağlığı olumsuz yönde etkilediğine vurgu yapılıyor.
Kategoriler: Gündem, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/