Hisse Senedi Nasıl Alınır ?


Hisse Senedi Nasıl Alınır ?

Hisse senedi yatırımı yıllardır dünyada ve ülkemizde yatırımcıların tercih ettiği piyasaların başında gelmektedir. İşlem hacmi olarak forexpiyasasının altında kalan hisse senedi piyasaları ülkemizde oldukça popülerdir. Ancak son dönemde yaşanan hisse bazlı spekülasyonlar nedeniyle yatırımcıların hisse senedi piyasalarına bakış açısı hafifte olsa kötüleşmiş durumda. 

Hisse senedi yatırımı yapabilmek için öncelikle bir yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Hisse senedi yatırım hesaplarınızı bankalardan veya SPK tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurumlar üzerinden açabilirsiniz.

Hesap açılışı gerçekleştikten sonra sıra geliyor hangi hisseye yatırım yapacağınıza. Yatırım yapılacak hisseyi seçerken bazı şeylere dikkat etmelisiniz yoksa kazanç sağlama amaçlı yatırım yapmak isterken zarar etme ihtimaliniz artabilir.

Hisse Senedi Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

• Öncelikle piyasa takibi iyi yapılmalı. Doların yükselişe geçeceği dönemlerde genellikle borsada düşüş yaşanır. Bu nedenle piyasanın sorunlu olduğu ve dolar kurunun yükselişe geçtiği zamanlarda hisse senedi yatırımı yapmak için çok doğru zamanlar olmayabilir bunu unutmayın.          

 • Yatırım yapacağınız hisselerin bilanço analizini doğru bir şekilde yapmalısınız. Aksi halde bilanço döneminde yaşanabilecek sürprizlerle zarar etme olasılığınız artabilir. 
• Spek hisseler olarak adlandırılan hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Spekülatörlerin eline geçmiş hisselerde zarar etme ihtimaliniz çok yüksektir.
 
• Yatırım yapacağınız şirketlerin hisse senetlerini almadan önce mutlaka şirket sahiplerini tanıyın. Piyasa içerisinde kötü nam salmış olan patronların hisse senetlerinden uzak durun. 
• Teknik analize ve temel analize önem verin. Teknik göstergeleri olumlu olan hisse senetlerini tercih etmeniz kazançlı yatırımlar yapmanızı sağlayabilir. 
• Döviz kurları ve diğer dünya borsalarında işlem gören hisse senedi piyasalarını takip etmek size doğru zamanda alım-satım yapabilme fırsatı tanıyacaktır. Bu nedenle dünya borsalarını takip etmeyi ihmal etmeyin. 
Hisse Senedi piyasalarında yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri ise komisyon oranlarıdır. Hisse senedi alım satımı yaparken bankalar veya aracı kurumlar sizlerden komisyon ücreti kesmektedirler. Her banka ve aracı kurumun komisyon skalası ayrı olduğundan hisse senedi komisyon oranlarıayrıca incelenmeli ve en uygun komisyon sunan kurumlarla çalışılmalıdır.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/