Milli işletim sistemimizin YENİ SÜRÜMÜ ÇIKTI

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Yerli işletim sistemi için yeni sürüm!
Milli işletim sistemimiz Pardus için Pardus 17.0 sürümü yayınlandı. Bu yeni sürümle beraber birçok yenilik kullanıcıları bekliyor.
Yerli işletim sistemi Pardus için yepyeni bir sürüm yayınlandı. Pardus 17.0 sürümüyle karşımıza çıkan milli işletim sistemi bakalım hangi yenilikleri bizlere sunuyor?

Pardus 17.0 yenilikleri

Linux çekirdeği kullanan Pardus, Linux 4.9’dan yararlanıyor. Pardus 17’de masaüstü ortamı olaraksa XFCE 4.12 kullanıldı. Böylece çok daha hafif ve dengeli bir sistem elde edildi. 

Pardus 17 ile hedeflenen bir diğer şeyse elbette performansın yükseltilmesi. Görsel açıdan yapılan geliştirmelerin yanında bu görsellik sistem kaynaklarını çok fazla harcamayarak performansa katkıda bulunuyor.

Linux çekirdeği 4.9.0 ile gelen Pardus işletim sisteminde donanımlarınız sorunsuz ve yüksek performanslı çalışırken Firefox , LibreOffice, Thunderbird, VLC Media Player gibi yazılımların en güncel ve kararlı sürümlerini kullanabileceksiniz. Bu yazılımların yanı sıra tlp gibi yazılımların Pardus’a entegrasyonu sayesinde dizüstü bilgisayarlarda güç yönetiminin pil ömrü üzerindeki etkisini görebileceksiniz

Pardus 17.0 sistem gereksimleri

CPU (x64): En az: 500Mhz, Tavsiye edilen: 1.0 Ghz+

RAM: En az: 256 MB, Tavsiye edilen: 512 MB+

Gerekli Disk alanı: En az: 6GB, Tavsiye edilen: 8GB+

GPU: En az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

Pardus 17.0 indirmek için TIKLAYINIZ
Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/