Eskişehir, WRI Dünya Şehircilik Yarışması’nda Londra ve New York’u Geçip Son 5’e Kaldı

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in belediye başkanlığını yaptığı Eskişehir, Dünya Kaynaklar Enstitüsü’nün (World Resources Institue-WRI) şehircilik yarışmasında finale kaldı. 115 kent arasında Londra, Barselona, New York ve Dubai gibi şehirleri arkasında bırakan Eskişehir, 250 bin dolarlık ödül için Medellin (Kolombiya), Darüsselam (Tanzanya), Pune (Hindistan), Durban (Güney Afrika) ile yarışacak. Kazanan şehir Nisan ayında belli olacak.
WRI, sürdürülebilir kentsel gelişim politikalarını yaygınlaştırmak için çalışmalar yürütüyor. Şehircilik ödülünü verme kriteri ise ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan çok yönlü projeleri değerlendiriyor.
Yetkililer, Eskişehir’in bu başarısında Porsuk Çayı’nda yapılan ıslah çalışmaları, tematik parklarla şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranının %200 artması, şehir içi raylı sistem ağının yaygınlaştırılması, yaya ve taşıt köprülerinin yenilenmesi gibi hizmetlerin yaygınlaşmasının etkisi olduğunu düşünüyorlar.
WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız açıklamasında küresel kalkınma ve iklim hedeflerine ulaşabilmek için kentlerin değişime ihtiyacı olduğunu vurguluyor. WRI ödülünün ise değişim için gerekli projeleri desteklemek için verildiğini söylüyor.
Eskişehir’in finale kalmasından gurur duyduğunu belirten Büyükerşen konuyla ilgili de şu açıklamalarda bulunuyor:

“Aslında bu başarı halkımızın bizlere olan güveninin bir sonucudur. Eskişehir’in irice bir kasaba görünümünden, örnek bir şehre dönüştürülmesi çabalarımızın takdir topluyor olması ne derece doğru hizmetler ürettiğimizin de en somut göstergesidir. En önemlisi Eskişehir’in ihtiyacı olan projeleri yaşama geçirdikçe, Eskişehir’de bir iç turizm hareketine de vesile olduk.”

Yarışmaya ülkemizden sadece Eskişehir değil, Bursa, İstanbul, Antalya, Isparta gibi şehirler de katıldı. Ayrıca Eskişehir, geçtiğimiz Ekim ayında yapılan şehirlerin güvenlilik oranlarını ele alan bir araştırmada 338 şehir arasında dünyada 12’inci, Türkiye’de ise 1’inci seçilmişti.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/