Yürürlüğe Giren Yeni Sinema Yasası Büyük Tepki Çekti: Artık İndirimli Bilet Satışları Olmayacak mı?

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Bundan üç gün önce yani 1 Temmuz’da yeni bir sinema yasası yürürlüğe girdi. Bu yasadan sonra bazı büyük şirketler indirimli bilet satışlarını kaldırdı.

Geçtiğimiz aylarda sinema gündeminden düşmeyen CGV Mars Entertainmet Group, yasaya uygun olarak indirimli biletleri kaldırdığını söyledi. Yapımcılar ve dağıtıcılarla ortak yapılan anlaşmaya göre indirimli biletlerin geri gelebileceğinin de sinyalleri geldi.

Sinema yasasının 13. maddesine yakından bakalım:

“Sinema salonu işletmecileri, yapımcı / dağıtımcı onayı olmadan indirimli bilet (halk günü / öğrenci indirimi vb.) satışı yapamaz.”


İlk hamle Mars Group’tan geldi

Mehmet Çalışkan’ın yaptığı haberde, CGV Mars Entertainmet Group yeni yasanın kararları doğrultusunda indirimli bilet satışını tamamen kesti. Özet olarak CGV Mars Entertainmet Group ile hali hazırda vizyondaki filmlerin yapımcıları veya dağıtımcıları bir araya gelip indirimli bilet uygulaması konusunda bir görüşme yapmamış oldukları gözleniyor. Aşağıdaki görselde ise web siteleri üzerinden indirimli bilet satışı olmadığı gözüküyor.
Bu olaylardan sonra bazı sinema salonu işletmecileri ise indirimli bilet satışlarına devam ettiklerini duyurdu. Ancak bu yeni yasa bir süre çift başlılık yaratacak gibi görünüyor.

Yeni yasa sosyal medyada da büyük tepki çekti

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/