Google’ın Açık İletişim Kültürüne Elveda Diyebiliriz

Ezgi Diliçıkık

Ezgi Diliçıkık

Environmentalist, Digital Addict

Google, çalışanlarının iş yerinde politika konuşmalarını engellemeye başladı. Mevcut siyasi baskı altında şirket, tarihi “açık iletişim kültürünü” kısıtlamaya başlıyor.

Öncelikle açık iletişim kültürünün ne anlama geldiğine ve neden önemli olduğuna bakalım. Açık iletişim kültürüne göre, her organizasyonun kendine ait bir kültürü vardır. Bununla birlikte hangi kültürün desteklenmesi ya da desteklenmemesi gerektiğine dair doğru ya da yanlış cevap da bulunmamakta. Bir organizasyonda dikkatlice inşa edilen ve beslenen bu kültür, şirketin uzun vadeli başarısının anahtarıdır.

Google geçtiğimiz hafta Perşembe günü, çalışanların işyerinde ne söylemesine izin verildiği konusunda yeni kurallar yayınladı. Bu kurallar, politik ifade kısıtlamalarını da içeriyor. Bu yeni kurallar, Google’ın politikacılar, kamuoyu ve çalışanlarından gelen şikayetlerle birlikte bir inceleme ile karşı karşıya kalmaktan çekinmesinden dolayı alınıyor. Siyasi koridorun her iki tarafındaki çalışanlar, Google’ı etik ve politik inançlarına dayanarak işçilere karşı misilleme yapmakla suçladı.
22 Ağustos Cuma günü gönderilen mailde; “Çalışma arkadaşlarıyla yapılan bilgi ve fikir paylaşımı, topluluğun kurulmasına yardımcı olurken, politika ya da en son haberler hakkında şiddetli tartışmalarda çalışma saatlerini işgal ediyor.” diye belirtiyor. Google çalışanlarına asıl sorumluluklarının işe alındıkları “işi yapmak” olduğunu hatırlatıyor ve bunun “çalışma dışı konularla ilgili tartışmalara çalışma zamanını harcamak olmadığı” konusunda uyarıyorlar.

Yeni kurallar, tüm dünyanın övdüğü açık iletişim kültürünün en gelişmişine sahip olan Google’ın işleyişine dair radikal bir dönüşüm olarak değerlendiriliyor. Bu kararın alınmasında Google’a yöneltilen siyasi önyargı suçlamalarının da etkisi olduğu düşünülmekte.

Yeni kurallarda ayrıca çalışanların, diğer çalışanları belirli bir aday için oy kullanmaya veya kullanmamaya teşvik eden ateşli siyasi tartışmalara girmelerine de izin verilmeyeceği belirtiliyor.
Şirket ayrıca, çalışanların birbirlerinin yorumlarını uygunsuz olarak bildirebilecekleri bir “merkezi işaretleme aracı” da dahil olmak üzere çeşitli uygulama mekanizmaları yaratacak. İç Topluluk Yöneticileri ekibi bu bildirimleri yakından inceleyerek Google’ın topluluk standartlarının ihlal edilip edilmediğini belirlemeyecekler. Değerlendirmeler sonucunda yorumları bildirilen çalışanlar disiplin cezalarıyla karşı karşıya kalabilirler.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/