Türkiye’nin En Eğitimli İlçeleri Belli Oldu: Kadıköy, Beşiktaş ve Çankaya

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Pamukkale Üniversitesi Türkiye’deki nüfusun ilçeler bazında hayatı boyunca kaç yıl okula gittiğini gösteren bir eğitim haritası çıkardı. İlçelerde 25 yaş üzeri kişilerin ortalama kaç yıl eğitim aldığını gösteren araştırma sonuçlarına göre Kadıköy listenin zirvesinde. Kadıköy’ü, Beşiktaş ve Çankaya takip etti.
Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun aktardığı bilgiye göre ortaokuldan mezun olma süresine denk gelecek şekilde ortalama eğitim süresinin 8-9 yıl olduğu ilçe sayısı 7’den 37’ye yükseldi.
En yüksek okullaşma oranına sahip üç ilçe, İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş, Ankara’da ise Çankaya olarak belirlendi. Bu ilçelerde ortalama eğitim süresi 8.5 yıldan 9.3 yıla çıktı. Yani ortalama eğitim Lise 2’nci sınıf düzeyinde.
Van, Siirt, Adıyaman ve Erzurum’a bağlı Bahçesaray, Pervari, Gerger, Tekman ve Karaçoban’da 25 yaş ve üzerindekilerin okulda geçirdiği süre 2009 ile 2015 kıyaslandığında asgari 1.8 yıldan 3.3 yıla çıktı. Bu ilçelerdeki eğitim düzeyi ise ilkokul-4 düzeyinde.
Erkek nüfusun okullaşma yılı ortalaması ülke genelinde eşit olarak artarken kadın nüfusta ise aynı hız ve eşitlikte değişim olmadı. Kadınlar için ortalama eğitim yılı 1-2 yıl arasında 6 ilçe var. Bu eşitsizliğin ülke ekonomisi açısından önemli sonuçları olabileceğine dikkat çekildi.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/