Londra’daki En Genç İlçe Belediye Meclis Başkanı Bir Türk: Nesil Çalışkan

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Politik sahne, tarih boyunca dünyanın her yerinden kadınların hakları için mücadele ettiği bir yer oldu. Birçok dalda kadınların başarılarını duydukça mutlu oluyoruz, bu gelişmeler politika alanında yaşanıyorsa daha da etkileniyoruz. Bizi mutlu edecek bir diğer gelişme de Londra’da yaşandı geçtiğimiz hafta. Nesil Çalışkan, Londra – Enfield ilçe belediye meclis başkanı seçilerek bölgenin en genç ve ilk kadın başkanı oldu.

1989, Londra doğumlu Nesil Çalışkan lisans eğitimini London School of Economics ve Political Science’da tamamladı.

Çalışkan’ın ailesi 1970’lerde Kıbrıs’tan Londra’ya göç etmiş.

Küçük yaşta politikaya olan ilgisini belli eden Çalışkan, daha 15 yaşındayken İşçi Partisi’ne üye oldu.

O zamandan beri de partinin seçim kampanyalarına katıldı. Ulusal ve sağlık eşitsizliği bölümünde proje yöneticiliği yaptı.

Çalışkan’ın seçildiği ilçe Enfield, ilçenin yaklaşık %20’si Türk.

Öyle ki bölgenin ikinci konuşulan dili Türkçe.

Seçilmesiyle birlikte meclis başkanı olan ilk kadın, farklı etnik kökenden gelen ilk başkan ve 32 yerel bölge içindeki en genç başkan ünvanlarını aldı.

“Enfield Belediyesi’nin ilk kadın başkanı olmanın ne kadar özel olduğunun farkındayım. Belediye sınırları içinde yaşayan tüm farklı toplumları temsil edip, herkesin sesi olmak için uğraşacağım. Politikada aktif oldum çünkü eşitliğe ve herkesin yapmak istediklerini yapması gerektiğine inanıyorum. Halkımız daha iyi fonlanmış kamu hizmetlerini hak ediyor. Enfield’de artan suç oranıyla mücadele etmek için daha fazla mücadele etmeliyiz.”


Nesil Çalışkan’ı yürekten tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. ???


Kategoriler: Başarı, Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/