Dünyanın En Köklü 2 Bilim Topluluğu ve En Başarılı 8 Üniversitesi

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

“İlim dünyayı değiştirmiştir, o insanlığın geçirdiği en büyük inkılâpların başlıca sebebidir.”
—Alexis Carrel

Evrimsel sürece baktığımızda insanlık tarihi çok kısa da olsa bugün geldiğimiz noktayı asla küçümseyemeyiz. Yazıyı bulduktan sonra hızlı bir şekilde ilerleme imkanı bulduk ve zamanla eğitim kurumları vazgeçilmez hale geldi. Bir devlet ne kadar iyi eğitim kurumlarına sahipse o kadar güçlü ve medeni oldu.
Ne yazık ki ülkemizden dünyada ilk 100’e giren üniversite yok. Peki hangi üniversiteler uzun bir geçmişe ve ciddi başarılara sahip? Gelin birlikte bakalım. Bununla birlikte en köklü 2 bilim topluluğunu da yazıma dahil ettim.

1) Royal Society (İngiltere)

Royal Society, özellikle fizik alanında tartışmayı teşvik etmek için Robert Boyle’un önderliğinde bir grup bilim insanı tarafından 1660 yılında Londra’da kuruldu. Newton, Faraday, Robert Hooke gibi ünlü bilim insanları Royal Society’nin başkanlığını yaptılar.

2) Russian Academy of Science (Rusya)

Gottfried Leibniz’in tavsiyesi üzerine Büyük Petro tarafından Sankt Peterburg’da 8 Şubat 1724 tarihinde kuruldu. Celal Şengör’ünde aralarında bulunduğu akademide güncel rakamlarıyla, yaklaşık 1000 enstitü ve 50 bin araştırma görevlisini barındırmaktadır.

3) Oxford Üniversitesi (İngiltere)

Kurulduğu tarih tam olarak bilinmemesine rağmen 1096 yılında kentte eğitim olduğuna dair kanıtlar var. 58 Nobel Ödülü sahibi isim Oxford’da okudu ya da ders verdi, üniversite ödülün altı branşında da temsil edildi. Üniversite güncel değerlendirmelerde 6. sırada bulunuyor.

4) Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (ABD)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, 1861 yılında Boston şehrinin karşısında yer alan Cambridge’te kuruldu. Özellikle mühendislik alanında adından söz ettiren üniversite bu alanda dünyada 1 numaradır. Nobel Ödülü kazanan üye sayısı 87’dir.


5) Stanford Üniversitesi (ABD)

Elon Musk’un mezun olduğu, Steve Jobs’un da tarihi konuşmasına tanıklık eden Stanford Üniversitesi, Kaliforniya eyaletinde 1891 yılında kuruldu. Silikon vadisinin temellerini atan üniversitenin 55 üyesi Nobel Ödülü kazandı.

6) Cambridge Üniversitesi (İngiltere)

Cambridge, Oxford üniversitesinden ayrılan akademisyenler tarafından 1209 yılında kuruldu. Sloganı ‘Buradan ışık ve kutsallık doğar’ olan üniversitesinin 96 üyesi Nobel Ödülü kazandı. Isaac Newton, Stephen Hawking, Charles Darwin, Charles Babbage gibi isimlere ev sahipliği yapan Cambridge dünyayı değiştiren üniversitelerin başında gelir.

7)
Harvard Üniversitesi (ABD)

Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski yüksek eğitim kurumu olan Harvard, 1636 yılında kuruldu. Barack Obama, 11 fakültesi bulunan üniversitesinin hukuk fakültesinden mezun oldu. Ayrıca Mark Zuckerberg, Bill Gates, Ali Koç,
Matt Damon, Natalie Portman Harvard mezunudur.

8) Zürih Üniversitesi (İsviçre)

Zürih Üniversitesi 1833 yılında kuruldu. Avrupa’da kurulan ilk devlet üniversitesidir. Albert Einstein’ın üniversitesi olan Zürih’in mezunları 14 Nobel Ödülü kazandı.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/