MEB ve Google Çocukların Teknoloji Eğitimi İçin El Ele Verdi

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Gün geçtikçe teknolojiye olan gereksinimimiz artıyor. Milli Eğitim Bakanlığı da bunu dikkate alarak yeni neslin dijital çağa daha kolay ayak uydurabilmesi için Google Türkiye ile iş birliği yapacak.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren müfredata dahil edilen yeni konularla birlikte öğrenciler dijital çağın bir parçası olacak. Bu konuda MEB ile Google Türkiye arasında bir iş birliği protokolü imzalandı.
5. ve 6. Sınıfların gördüğü “Bilişim ve Yazılım” dersinin geliştirilen içeriğinde özellikle “Kodlama” konusuna önem verildiği belirtildi. Google, yeni müfredat içeriklerine dahil edilen; kodlama, dijital okur yazarlık ve çevrimiçi vatandaşlık konularında öğretmenlere destek vereceğini de açıkladı.
Ayrıca dersi veren öğretmenlerin bilgi birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla dijital desteğin yanı sıra “Öğretmen Rehberi” el kitabı da hazırlandı.
MEB Temel Eğitim Müdürü Cem Gençoğlu, bu derste “dijital yetkinlik” ve “öğrenmeyi öğrenme” kavramlarını ön plana çıkarmak istediklerinden bahsetti. Amaçları öğrencilerde teknolojiyi kullanma bilinci oluşturmak.
Google Ortadoğu-Afrika-Türkiye ve Rusya Kamu İlişkileri Kıdemli Direktörü Doron Avni ise:

“Bu ders algoritmik becerileri de öğretecek ve öğrenciler bir şeyler yaratabileceklerini anlayabilecekler. Bilgisayar programlama yaratıcılık anlamında çok önemli bir yerde, Türkiye gençliği de bu konuda öncü olabilir.” şeklinde konuştu.

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/