Microsoft, ABD Hükümetine Dava Açtı

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Geçtiğimiz günlerde Apple-FBI arasında, FBI’ın Apple’dan yazılımında bir arka kapı oluşturmasını istemesiyle patlak veren tartışmanın etkileri hala sürüyor. Bu tartışmada Facebook, Google ve Twitter gibi dev şirketler de Apple’ı yalnız bırakmamışlardı. Microsoft da ABD hükümetinin çalışmalarına kayıtsız kalamayıp, temel hakların ihlalini gerekçe göstererek hükümete karşı dava açtı.

ABD yasalarına göre, eğer kişilerin özel mülkleri hakkında arama ya da el koyma kararı varsa, kişilere bu karar bildirilmelidir. Internet ortamında bulut depolama ile özel bilgilerin saklanmasının, bu bilgilerin evde bulunan bir dolapta saklanmasından farklı olmadığını savunan Microsoft, ABD hükümetinin istediği bilgilere gizli bir biçimde ulaşmak istemesinin bu yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Microsoft, 30 yıl önce kabul edilen ve sürekli gelişen teknolojinin aksine yerinde sayan Elektronik İletişimin Gizliliği Yasası’nın boşluklar içerdiğini ve bu boşluklardan kaynaklanan sorunların da ortaya çıktığını ekledi.

Microsoft Genel Müdürü Brad Smith tarafından kişisel blogunda daha ayrıntılı olarak yer verilen bu konuya buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Gündem, Legal, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/