Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda İfade Verdi: Benim Hatamdı, Özür Dilerim

2016 yılında ABD’de yapılan başkanlık seçimi için Facebook’un 87 milyon kullanıcının verilerini Cambridge Analytica şirketine sızdırmış ve büyük tartışmalara sebep olmuştu. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise bugün ABD Senatasu’nda yaşananlarla ilgili ifade verdi.

Mark Zuckerberg, konuşmasına özür dileyerek başladı:

“Bu araçların zarar verme amaçlı da kullanılabilmesine engel olmak için yeterince çaba göstermediğimiz açık. Bu yalan haber, seçimlere dış müdahale, nefret söylemi ve program geliştiricileri ile veri gizliliği için de geçerli”

“Benim hatamdı ve özür dilerim.”

Zuckerberg, konuşmasında, Facebook’un veri sızıntısını önlemek için yeteri kadar çaba sarf etmediğini kaydederek şirketin yarattığı araçların zarar için kullanıldığına, bu zararların arasında da sahte haberler, seçimlere yabancı müdahale ve nefret konuşmalarının yer aldığı bilgisini paylaştı. Şirketin kullanıcılara karşı sorumluluğu için geniş bir bakış açısı almadığını ifade eden Zuckerberg, “Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür dilerim” dedi.

“Cambridge Analytica 2015’te verileri sildiğini söylediğinde, bu durumu kapanmış sandık.”

Mark Zuckerberg, insanlara Facebook’ta paylaştıkları bilgilerin tam olarak nasıl kullanıldığını açıklamanın önemli olduğunu düşündüğüne dikkat çekti ve ekledi: “Cambridge Analytica 2015’te verileri sildiğini söylediğinde, bu durumu kapanmış sandık. Ama onların sözüne güvenmemeliydik. Bu yüzden Federal Ticaret Komisyonuna bu konuda haber vermedik.”

Zuckerberg’ün ifade verdiği sıralarda Cambridge Analytica da Twitter hesabından açıklama yaptı.

“Yalan haberleri ve temelsiz iddiaları gerçekmiş gibi veren haber kanallarına mektup gönderilmesi için avukatlarımızı görevlendirdik.”

“Sayın Zuckerberg, dün gece kaldığınız otelin adını bizimle paylaşır mısınız?”

Senatör Whip Durbin, Facebook kurucusuna yönelttiği soruya “Sayın Zuckerberg, dün gece kaldığınız otelin adını bizimle paylaşır mısınız?” diye başladı. Zuckerberg’in gülerek “Hayır” yanıtı vermesi üzerine Senatör, “Sanırım her şey bundan ibaret, gizlilik hakkınız” dedi.

Skandalın nasıl ortaya çıktığını ve olayların nasıl geliştiğini hatırlamak isterseniz ?

Kategoriler: Gündem, Politika

Yorumlar (0) Yorum Yap

/