YENİ MESLEKLERİ TANIYOR MUSUN?

İndustry 4.0 team

İndustry 4.0 team

Teknolojik dönüşüm reform hareketi.

Endüstri 4.0 (dijital sanayi çağı) teknolojinin gelişmesiyle beraber işletmelerin çalışan ihtiyaçları da değişiklik göstermeye başladı. Kurulan veya kurulacak sistemlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için birçok yeni meslek alanı ortaya çıkmaya devam ediyor.
Peki, biz bu meslekleri ne kadar tanıyoruz?
Robot Koordinatörü: Robotlar hayatımıza hızlı bir şekilde girmeye devam ediyor. Neredeyse her departmanda kullanılabilen robotlar, onları kullanabilecek insan ihtiyacını da arttırıyor. Robot koordinatörü, robotların denetim ve bakımlarını yapabilen gerektiğinde yeni özellikler kazandırabilen ve yeni robot ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlayan nitelikteki kişidir.
Bulut Hesaplama Uzmanı: Bilgisayarlarımızın hard diski yerine bulut adı verilen sistemde her türlü belge depolanabiliyor. İnternet erişimi olan yerlerden bulut hesabına erişebilir ve belgelere kolaylıkla ulaşılabilir. Bulut Hesaplama Uzmanı, bu süreci yönetebilecek uzman yazılım, sistem mühendislerine denir.
Şebeke Geliştirme Mühendisi: Akıllı şebeke sistemleri, elektrik şebekeleri, bilgisayar ve ağ teknolojisinin entegre edilerek çalıştığı sistemlerdir. Akıllı şebeke sistemleriyle beraber şebeke geliştirme mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Şebeke geliştirme mühendisi üretimden, son tüketiciye kadar bütün şebekenin uzaktan izlenebilir ve kontrol edilebilmesini sağlayan kişidir.
İklim Mühendisi: İnsan kaynaklı sebeplerden iklimlerde değişiklikler meydana geliyor. Gelişen teknolojiyle, iklim değişikliklerinin olumsuz etkileriyle mücadele için, iklim mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. İklim Mühendisi, bilinçli bir şekilde iklimlere müdahale edebilecek kişidir. Robotik Sorunlar Avukatı: Robotların gelmesiyle robotik hukuki sorunlarda ortaya çıkacaktır. Robotik sorunlar avukatı, bu alanda uzmanlaşmış avukatlardır.
bizi sosyal hesaplardan da takip edebilirsiniz…

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/