Facebook Skandalını Ortaya Çıkaran Uzman Açıkladı: Facebook Hepimizi Dinliyor

Cambridge Analytica isimli şirketin anket uygulamasıyla 50 milyon Facebook üyesinin verilerinin çalındığı gerçeğini ortaya çıkaran bilgisayar uzmanı Chris Wylie ürkütücü açıklamalarda bulundu.
Son yıllarda kişiselleştirilmiş reklamlar birçok Facebook kullanıcısını şaşırtıyor. Örneğin Google’da buzdolabı araması yaptığınızda, Facebook akışında buzdolabı reklamları ile karşılaşabiliyorsunuz. Bunları zaten hepimiz yaşıyorduk fakat son zamanların en korkunç iddialarından birisi de Facebook’un bu reklamların kişiselleştirilmesi için yaptığımız telefon aramalarını da kullanıyor olması.
Cihazlarımızın mikrofonları ne zaman kapalı ya da açık hangimiz biliyoruz? Dolayısıyla en başta güvenilir olmayan uygulamalar olmak üzere kötü amaçlar taşıyan her yazılım, ekranlarımız kapalıyken bile ortam sesini dinleyebiliyor. Bu skandalı gün yüzüne çıkaran Cambridge Analytica şirketinin bilgisayar uzmanlarından Chris Wylie, bir anda işini kaybetme riskini göze alarak basına bu skandalı duyuran kişi oldu. Yaptığı son açıklamalarda da Facebook tarafından aramalarımızın dinleniyor olması iddiasına destek verdi.

“Sosyal medya devi, seslerimizi dinleyerek internette aramadığımız ama konuştuğumuz gereksinimlerimize uygun reklamlar yayınlıyor.”

Wylie bu sistemi kurmanın ne kadar kolay olduğundan da bahsediyor. Wylie “Bir ofis ortamında mısınız, dışarıda mısınız, televizyon mu izliyorsunuz, o an ne yapıyorsunuz Facebook onu bilmek istiyor.” diyor.
Kişiselleştirilmiş reklamlarla ilgili şaşırtıcı tesadüflerle karşılaşan kullanıcılar uzun bir süredir bu iddiaya ilişkin kanıtlar sunmaya çalışıyorlardı. Yani arkadaşınızla telefon konuşması yaparken çizgi romanlardan bahsetmeniz ve birkaç saat içinde Facebook’ta çizgi roman reklamlarıyla karşılaşmanız durumu. Aramızda yaşayanlar elbette vardır. Bazıları ise bu durumun abartıldığını, bunun sadece algıda seçicilik olduğunu söylüyorlardı.
Chris Wylie bu açıklamalara ek olarak Cambridge Analytica ihlalinin 50 milyondan çok daha fazla insanı etkilediğinden bahsetti. Kendisi yakın zamanda bu rakamın ciddi bir şekilde büyüyeceğini söylüyor.
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/